Peter Gabriel o uleczającej sile miłości

08/31/23

Peter Gabriel o uleczającej sile miłości

Druga pełnia Księżyca w tym miesiącu to także drugi singiel Petera Gabriela. Dziewiąty utwór zapowiadający album „i/o” nosi tytuł „Love Can Heal”. Za Bright-Side Mix odpowiedzialny jest Mark „Spike” Stent.

Utwór został napisany i wyprodukowany przez Petera Gabriela. Jak mówi sam artysta, „Love Can Heal” to: – Marzycielski, eksperymentalny kawałek z abstrakcyjnym duchem. Dźwiękowy gobelin, na którym rzeczy są splecione, wszystko jest częścią całości.

„Love Can Heal” miało swoją premiere koncertową już w 2016 roku w trakcie trasy Petera Gabriela i Stinga „Rock, Paper, Scissors tour” w Ameryce Północnej. Artysta prezentował też singiel w trakcie tegorocznego tournée „i/o”.

– „Love Can Heal” napisałem jakoś w 2016 i zacząłem grać piosenkę w połowie trasy. Zadedykowałem ją Jo Cox, brytyjskiej posłance, która została brutalnie zamordowana przez ekstremistę. Miałem okazję poznać Cox w trakcie konferencji dla przywódców. Myślę, że utwór świetnie pasuje do tematyki „i/o”. Cały album opowiada o poczuciu połączenie ze wszystkim. W pewnym sensie, kolejnym krokiem takiego stanu jest miłość do wszystkich i wszystkiego – opowiada Gabriel.

Choć nie jest to bezpośrednio powiązane z piosenką, singiel częściowo odnosi się do roli psychodelików w historii. Przez wieki ludzkość używała ich w celu przeżycia mistycznych doznań. Obecnie prowadzi się wiele klinicznych badań na temat zdrowotnych właściwości tychże specyfików. – Samo stwierdzenie, że „miłość może leczyć” brzmi banalnie, ale naprawdę wierzę, że to kluczowy element. Kiedy ludzie czują interakcje, ciepło, dostają coś, co jest żywe i nieodizolowane, wtedy jest o wiele bardziej prawdopodobne, że będą czuli się lepiej i będą mogli dawać coś od siebie. Pisanie utworu zaczęło się od medytacyjnej, powtarzającej sekwencji, a istotą dźwięków była próba stworzenia zmysłowej palety. Praca Hansa-Martina Buffa nad immersyjnym miksem sprawiła, że przy słuchaniu możemy poczuć wzruszenie w wielu miejscach. Utwór tworzy przestrzeń, w której można po prostu odpłynąć. Taki cel mi przyświecał – dodaje Peter Gabriel.

„Love Can Heal” w dużej mierze nagrano w Real World Studios, Bath oraz The Beehive w Londynie. W utworze pojawiają się gościnnie Linnea Olsson (wiolonczela, wokal) oraz Jennie Abrahamson (wokal), wspaniałe artystki, które dograły się do piosenki w Toronto w trakcie trasy „Rock, Paper, Scissors”. Główne wokale należą do Melanie Gabriel i Ríoghnach Connolly, tworząc „ciepły, delikatny wokalny kocyk, który cię otacza”.

Druga sierpniowa premiera Petera Gabriela została opatrzona okładką autorstwa Antony’ego Micallefa. Jego praca to „mały obraz, który według mnie reprezentuje to, jak wygląda miłość”.

– Antony Micallef to zachwycający malarz. Widziałem kilka jego portretów, mają grube warstwy farby, więc widzę w nich odniesienie do Auerbacha i Bacona. Są bardzo fizyczne, mocne i po prostu się w nich zakochałem. Inne jego obrazy są w pewnym sensie bardziej brutalne, ale ten okładkowy jest bardzo delikatny. Uważam, że Antony uchwycił tę intymność i bliskość kojarzone z miłością, które zazwyczaj bardzo trudno wyrazić obrazem. Byłem zachwycony, gdy wyraził zgodę na współpracę – mówi Gabriel.

Antony Micallef dodaje: – Posłuchałem kilku utworów i to było interesujące doświadczenie, trochę jak przymierzanie ubrań: „o, to mi pasuje”, „to mi nie pasuje”. Przy odsłuchu „Love Can Heal” zaczęły pojawiać mi się obrazy, zacząłem się oswajać i tak to się zaczęło. Uwielbiam artystów, którzy nie boją się ryzyka. Peter lubi zmiany i odcięcia, również ja lubię to robić w swojej twórczości.

Micallef współpracował z Aardman nad teledyskiem: – Praca z nim była wspaniała. Kocham procesy, szczególnie w innych mediach. Mechanika działania tego wszystkiego jest naprawdę interesująca.

Peter Gabriel dodaje: – Oczywiście pracowałem wiele razy z Aardman w przeszłości. Anthony uwielbia ich realizacje, więc porozmawialiśmy. Nie byłem pewien, czy to będzie projekt, w który zechcą się zaangażować, ale udało się stworzyć coś pięknego. Bardzo prostego, ale mocnego zarazem. Jestem bardzo zadowolony z efektu końcowego.

„Love Can Heal” ukazuje się w różnych miksach: Bright-Side Mix stworzony przez Marka „Spike’a” Stenta (premiera 31 sierpnia) oraz Dark-Side Mix w wykonaniu Tchada Blake’a, jak również Atmos Mix (In-Side Mix) Hansa-Martina Buffa, które ukażą się w połowie września przy następnej pełni.

Informacje na temat premiery całego albumu wkrótce.

Antony Micallef: https://antonymicallef.com

Obraz na okładce: „a small painting of what I think love looks like” autorstwa Antony’ego Micallefa.
Źródło: Universal Music Polska