Pianista Aaron Parks powraca do Blue Note Records

Źródło: Universal Music Polska
05/22/24

Pianista Aaron Parks powraca do Blue Note Records

Uznany pianista i kompozytor Aaron Parks powrócił do Blue Note Records, gdzie w 2008 roku wydał swój debiutancki album „Invisible Cinema”. Teraz ten wizjonerski album ukaże się po raz pierwszy na płycie winylowej już 21 czerwca w ramach serii Blue Note Classic Vinyl Reissue Series.

Parks ogłosił również europejską trasę koncertową ze swoim zespołem Little Big, w skład którego wchodzą gitarzysta Greg Tuohey, basista David Ginyard Jr. i perkusista Jongkuk Kim. Album ukaże się jesienią tego roku.

Parks po raz pierwszy pojawił się w Blue Note jako członek zespołu Terence’a Blancharda. Po pojawieniu się na albumach trębacza „Bounce”, „Flow” i „A Tale of God’s Will” we wczesnych latach 2000, Parks zadebiutował w Blue Note w 2008 roku z „Invisible Cinema”, albumem, który od czasu wydania tylko zyskał na znaczeniu we współczesnym krajobrazie jazzowym.

Muzyka podróżowała przez nowe dźwiękowe i rytmiczne granice z sugestywnymi oryginalnymi kompozycjami Parksa nasyconymi filmowym dramatem, który czerpał inspirację od takich artystów jak Wayne Shorter, Radiohead, Bjork czy Meshell Ndegeocello. Na albumie usłyszymy pianistę z Mikiem Moreno na gitarze, Mattem Penmanem na basie i Erikiem Harlandem na perkusji – zespół, którego unikalne brzmienie ostatecznie przekształciło się w projekt Parksa Little Big.

Od tego czasu Parks wydał dwa albumy studyjne z Little Big, a także dwa albumy w ECM, w tym solowe nagranie fortepianowe i album trio z Billym Hartem i Benem Streetem. Parks występował i nagrywał między innymi z Kurtem Rosenwinkelem, Terri Lyne Carrington, Ambrose Akinmusire, Kendrickiem Scottem, Gretchen Parlato, Dhaferem Youssefem i Marcusem Millerem. Jest także członkiem-założycielem kolektywu James Farm z Joshuą Redmanem, Penmanem i Harlandem i pojawił się na debiucie Blue Note Redmana z 2023 roku, „where are we”. W 2022 roku wydał albumy w trio z Harlandem i Mattem Brewerem.

AARON PARKS – TRASA KONCERTOWA:

15 listopada – Bozar – Bruksela, Belgia

16 listopada – Alter Schlachthof – Eupen, Belgia

17 listopada – Musig Im Pflegidach – Muri, Szwajcaria

19 listopada – Kultur Worx – Kreuzlingen, Szwajcaria

20 listopada – Świdnickie Noce Jazzowe – Świdnica, Polska

21 listopada – Blue Note – Poznań, Polska

22 listopada – Jassmine – Warszawa, Polska

23 listopada – 40. Głogowskie Spotkania Jazzowe – Głogów, Polska

26 listopada – Casino – Wittlich, Niemcy

27 listopada – Theaterhaus Jazzstage – Stuttgart, Niemcy

28 listopada – Stadtgarten – Niemcy, Kolonia

29 listopada – Jazz Dock – Praga, Czechy

30 listopada – Il Torrione – Ferrara, Włochy

2 grudnia – Jazz Café – Londyn, Wielka Brytania

Informacje o trasie: aaronparks.com

blank