Plany budowy nowej Komendy Miejskiej Policji z kolejnym apelem

Plany budowy nowej Komendy Miejskiej Policji z kolejnym apelem
Na dzisiejszej sesji Rady Miasta pojawi się temat nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Jak wiadomo temat ten nie jest nowy, miasto co jakiś czas do niego wraca. Tak o nowej komendzie policji wypowiedziała się ostatnio zastępca prezydenta Barbara Michalska: – Nowa siedziba policji to kluczowa na dzień dzisiejszy sprawa. Byłoby dobrze, abyśmy wszyscy prowadzili lobbing w tym zakresie. To pokazuje jednak brak skuteczności działania władz lokalnych, gdyż temat wlecze się od kilku lat, jak widać bez efektów. – To jest ostatni moment, kiedy możemy przycisnąć w tym temacie – dodała Michalska.

Od jakiegoś czasu na lokalizację nowej KMP w Świnoujściu była wskazana działka przy ulicy Steyera, po byłym zakładzie gazowniczym.

– Jest to duża i komfortowa działka. Można wybudować tam nie tylko siedzibę policji, wraz z całą infrastrukturą potrzebną policji. Ten projekt musi być zrealizowany z punktu widzenia bezpieczeństwa Świnoujścia – mówiła zastępca prezydenta Barbara Michalska.
Od kilku lat problemem jest jednak wystawienie na sprzedaż działki, na której nowa komenda miała powstać. Zarówno miasto jaki i Policja miały już nawet zarezerwowane na ten cel środki.

Miasto chciało nabyć tę działkę po wycenie biegłego.

– Uważamy, że na cele skarbu państwa można było tak zrobić. Spółka gazownicza podjęła jednak decyzję, że zrobi przetarg. Ale tego przetargu nie ogłasza. Brak jest wciąż decyzji Walnego Zgromadzenia Wspólników o sprzedaży tej działki – mówi Michalska.
Z informacji zastępcy prezydenta wynika, że w tej chwili właścicielem działki przy Steyera jest Polski Koncern Naftowy Orlen. Aktualnie pojawiają się głosy, że działkę wyceniono na 6 milionów złotych. Pieniądze na budowę wysokości 30 milionów złotych ze środków Policji są zabezpieczone.

Stąd też inicjatywa radnych, aby wystosować Apel z poparciem dla inicjatywy, tak by nowa komenda policji powstała, ale nie przy ulicy Krzywoustego, gdyż ta lokalizacja bardziej nadaje się na inną działalność. Jednak czy przyniesie on jakikolwiek skutek skoro miasto od dobrych kilku lat nie poradziło sobie z ważnym problemem?

Miasto ma też niestety spore wątpliwości, czy w sytuacji przetargu będzie mogło wygospodarować z budżetu miasta kolejną kwotę na zakup działki, ponieważ przeznaczyło na ten cel tylko ok. 2 mln. zł.

źródło: www.iswinoujscie.pl