PNAU prezentuje zupełnie nowy album „Hyperbolic”

Źródło: Sony Music Entertainment Poland

Australijska grupa elektroniczna PNAU powraca z nowym albumem studyjnym! „Hyperbolic” to ich pierwszy krążek od wydanego w 2017 roku „Changa”. Na płycie znalazł się szereg świetnych współpracowników – m.in. Khalid, Troye Sivan, Bebe Rexha czy Empire of the Sun. Płyta zawiera cztery nowe utwory, w tym najnowszy singiel „Nostalgia”.
Od czasu wydania ostatniego albumu, australijskie trio (Nick Littlemore, Peter Mayes i Sam Littlemore) wdarło się na światową scenę z „Cold Heart” Eltona Johna i Dua Lipy. Utwór zgromadził miliardy odtworzeń oraz zdobył wiele nagród i nominacji. „Hyperbolic” to ogromny krok naprzód – PNAU są gotowi pokazać światu ogrom swoich umiejętności w zakresie pisania i produkcji piosenek.

PNAU – Hyperbolic

Listen to Hyperbolic by PNAU.

Czytaj więcej

Czego fani mogą oczekiwać od „Hyperbolic”? Jak mówi Nick: „To zawsze będzie album-następca «Changa»: to ekspansja umysłu, ponowne wyjście na świat w poszukiwaniu nowych mistrzów. «Solid Gold» otwiera cały świat rozkoszy, jakiego nie moglibyśmy wyobrazić sobie na początku tej podróży”. Peter Mayes dodaje: „Ten album zawiera wiele nowych współprac – więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Sukces «Cold Heart» otworzył przed nami drzwi do możliwości współprac z wieloma artystami, co było dla nas ogromną zmianą. Praca z ludźmi takimi jak Khalid jest niezwykle inspirująca. Jest niesamowity; to prawdziwy wybryk natury!”.
Nowe utwory na „Hyperbolic” to nawiązujący do wczesnego brzmienia PNAU „All The Time”, eksplorujący ich niezależne tendencje „Passion Flower”, „So High” z udziałem niesamowitej rdzennej piosenkarki Emily Wurramara oraz najnowszy singiel „Nostalgia”. Na albumie znalazły się także utwory powstałe we współpracy z wielkimi nazwiskami, takie jak „The Hard Way” z Khalidem, „You Know What I Need” z ich rodakiem Troye Sivanem, „Stars” z Bebe Rexhą i Ozuną, a także ostatni singiel „AEIOU” z pobocznym projektem Nicka, Empire of the Sun.
„«All The Time» to dla nas naprawdę znaczący kawałek, ponieważ nagraliśmy go z jednym z naszych najbliższych przyjaciół z liceum”, wyjaśnia Nick. „Wiele przeszedł, a muzyka naprawdę przez długi czas utrzymywała go przy zdrowych zmysłach. Ten utwór powstał dzięki niemu – chcieliśmy go uhonorować, zapraszając do współpracy najlepszych toplinerów na świecie, takich jak Jin Jin z Londynu czy Sarah Hudson i JHart z Los Angeles”, opowiada Peter: „[Ten kawałek] okrążył cały świat. Jest naprawdę fajny. To oldschoolowy PNAU z dziecięcym chórem w tle”.
Nick opisuje „So High” jako „super wyjątkowy utwór”. PNAU pierwotnie napisał go z irlandzką piosenkarką Biig Piig, jednak w końcu zaprosił do współpracy aborygeńską piosenkarkę i autorkę tekstów Emily Wurramarę. „Pracowała także nad tekstem – naprawdę myślę, że zrobiła świetną robotę”.
„Passion Flower” przypomina drugi album zespołu, „Again”. „Tworząc «Again» eksplorowaliśmy różne style – na przykład to, jak chcielibyśmy brzmień jako indie zespół. Ponownie wykorzystaliśmy ten klimat w «Passion Flower»”, wspomina Nick. „Ma vibe indie, ale jest bardzo melodyjna”, dodaje Peter. „Passion Flower” został napisany wspólnie z brytyjską autorką tekstów Cleo Tighe (Clean Bandit, Rudimental, Charli XCX). „Czasami piszesz te piosenki, a osoba, z którymi siedzisz, śpiewa tak pięknie, że myślisz: «Świetnie, zróbmy tak». To właśnie dlatego w utworze słyszycie wokal Cleo”.
Najnowszy singiel „Nostalgia” to owoc współpracy ze szwedzką piosenkarką i autorką tekstów KIDDO (Charli XCX, Lost Frequequencies, Loud Luxury). Utwór stanowi powrót do rave’owych wpływów z lat 90. „Myślę, że goniliśmy za naszymi transowymi marzeniami z lat 90., próbowaliśmy je odzyskać i znów poczuć się młodzi. W trakcie poszukiwań brzmienia znaleźliśmy starą płytę Cosmic Boogie zatytułowaną «The Space Track» i spróbowaliśmy uchwycić jej esencję w nowoczesnym wydaniu”, wyjaśnia Nick. Jak dodaje Peter: „Jesteśmy dziećmi magazynowego rave’u z lat 90. i tak właśnie powstała «Nostalgia»”.
Kariera PNAU zaczęła rozwijać się w undergroundowych klubach Australii, a w ciągu ostatnich lat muzycy przeżyli potężny renesans. Nick Littlemore i Peter Mayes znają się od czasów liceum. W 1999 roku zadebiutowali z albumem „Sambanova”. Następnie ukazały się krążki „Again” (2003), „Pnau” (2007)” i „Soft Universe” (2011). W 2012 roku PNAU po raz pierwszy współpracowali z Eltonem Johnem w „Good Morning To The Nigh”, który zajął 1. miejsce w Wielkiej Brytanii.
W 2016 roku dołączył do nich brat Nicka, Sam Littlemore. W 2017 roku ukazał się piąty album studyjny zespołu, „Changa”, na którym to nowojorska piosenkarka i autorka tekstów, tancerka i choreografka Kira Divine przeniosła występy PNAU na jeszcze wyższy poziom. Hity „Go Bang” i „Chameleon” podbiły australijskie fale radiowe, zdobyły wiele nagród ARIA i wspięły się po listach Billboardu.
Chyba nikt nie spodziewał się skali sukcesu „Cold Heart”. Po tym, jak współpracowali z Eltonem Johnem nad albumem z remiksami „Good Morning To The Night” z 2012 roku, w 2021 roku PNAU ponownie połączyli z nim siły w utworze „Cold Heart” z Dua Lipą. Singiel zdobył nominację do nagrody BRIT w kategorii Piosenka roku i nagrodę Billboard za Najlepszą piosenkę taneczną/elektroniczną. To dzięki nim Elton John zdobył swój pierwszy od 16 lat singiel #1 w Wielkiej Brytanii!
W 2022 roku PNAU przyczynili się do powstania ścieżki dźwiękowej do filmu „ELVIS” – nie tylko stworzyli utwór „Don’t Fly Away”, ale i zremiksowali kawałek Diany Ross i Tame Impala „Turn Up The Sunshine” i utwór Lizzo „2 Be Loved”. Zapoczątkowali także nową erę współprac, które znalazły się na najnowszym albumie.
„Hyperbolic” to wyjątkowy album, który wyznacza nowe ścieżki w ich karierze oraz potwierdza siłę PNAU, o której wiemy już od ponad dwóch dekad. Dzięki wyjątkowym umiejętnościom produkcyjnym, PNAU współpracuje z niektórymi z największych artystów na świecie. Rozwija także kolejną falę talentów za pośrednictwem własnej wytwórni Lab78.
Lista utworów „Hyperbolic”:
  1. AEIOU (with Empire Of The Sun) 
  2. The Hard Way (with Khalid)
  3. Solid Gold (feat. Kira Divine & Marques Toliver)
  4. All The Time 
  5. Stars (with Bebe Rexha & Ozuna)
  6. You Know What I Need (with Troye Sivan)
  7. Nostalgia 
  8. Passion Flower
  9. River (feat. Ladyhawke)
  10. So High ( feat. Emily Wurramara)
blank