Politycy PiS „prostują” wypowiedź radnej z PO w sprawie Tunelu

Jak wiadomo porażka jest sierotą, za to sukces ma wielu ojców. Przez wiele lat budowa Tunelu pozostawała poza sferą marzeń świnoujścian. Temat ruszył się za rządów PiS w 2006 r. lecz potem za rządu PO został przerwany. Powrócił w 2016 r. znowu za rządu PiS. Budowany jest ze środków budżetu miasta (15%) oraz Unii Europejskiej (85%).

Obecnie Tunel dopiero się buduje, ale już zaczęła się „wojna” pomiędzy politykami Platformy Obywatelskiej a Prawa i Sprawiedliwości o to, kto z nich ma większy wkład w to, że Tunel powstaje.

Po publikacji wypowiedzi radnej sejmiku województwa zachodniopomorskiego z PO Elżbiety Kozłowskiej otrzymaliśmy stanowiska polityków Prawa i Sprawiedliwości konstatujące treść wypowiedzi radnej sejmikowej.

Z dziennikarskiej rzetelności i stwarzając możliwość wyrażenie opinii przez każdą ze stron – przedstawiamy naszym czytelnikom treści obu emaili:

„W związku z publikacją na portalu iswinoujscie.pl gdzie Pani Radna Elżbieta Kozłowska stwierdza, że dzięki determinacja samorządu inwestycja ruszyła ! oraz, że nieprawdą jest, że PiS czy Rząd budują tunel. Odpowiedź na taką kuriozalną wypowiedź jest następująca; częściowo ma Pani Radna racje PiS nie jest firmą budowlaną więc nie buduje ALE podejmował i podejmuje decyzje jako rząd Prawa i Sprawiedliwości. Fakty są takie, że Środki na inwestycję pochodzą z konkursu w Programie Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Gmina Miasto Świnoujście podpisały umowę o zastępstwie inwestycyjnym przy budowie tunelu drogowego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Umowa jest wypełnienie postanowień porozumienia z 2007 roku (aneksowanego w 2016 roku) w sprawie realizacji tunelu, zawartego pomiędzy GDDKiA, Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Miastem Świnoujście. W 2007 roku umowę podpisali Minister Transportu z rządu Jarosława Kaczyńskiego, przedstawiciel GDDKiA oraz Prezydent Świnoujścia. Dokument określił kompetencje i obowiązki każdej ze stron. Pozwolił także uruchomić środki finansowe na studium wykonalności tunelu. Projekt budowy tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu wpisany został do Indykatywnego wykazu indywidualnych projektów kluczowych, w tym dużych, w ramach Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, przyjętego przez Radę Ministrów 27 lutego 2007 r. w Rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Następnie pod koniec roku utworzył się nowy rząd PO z PSL, który to przesunął te pieniądze. Koszt inwestycji jest szacowany na ponad 900 mln zł a więc wsparcie na poziomie ok. 0,5 % ze strony samorządu województwa, którego ja i Pani Elżbieta Kozłowska jesteśmy radnymi to nie jest zdecydowanie czynnik determinujący tą inwestycje. Pani Radna proszę raczej nie przeszkadzać żeby historia z 2007 roku o przerwaniu tego ważnego geograficznie projektu się nie powtórzyła bo strata będzie ogromna. Cieszmy się, że jest realizowana i sumiennie odnosimy się do tak ważnej sprawy.
Dziękuję
Radny Województwa Zachodniopomorskiego Michał Kamiński”

——————————————————————————————————————-

Głos w tej sprawie zabrali również działacze Prawa i Sprawiedliwości ze Świnoujścia, w imieniu których emaila i swoje zdjęcie przesłała Agnieszka Stój.

„Odpowiadając na słowa Radnej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Pani Elżbiety Kozłowskiej,mówię z całą stanowczością,tunel powstaje dzięki determinacji i sile Polskiego Rządu,dzięki determinacji i sile Rządu Zjednoczonej Prawicy. Całe pokolenia mieszkańców miasta marzyły o stałym połączeniu. Działacze społeczni i polityczni od prawa do lewa, często ponad wszelkimi podziałami tworzyli wizje, projekty,które niestety nie zostały zrealizowane. Zabrakło bowiem jednego zaangażowania państwa, również państwa, co podkreślam z całą mocą rządzonego przez 8 lat przez Rząd Platformy Obywatelskiej z Premierem Donaldem Tuskiem na czele. Pamiętamy rok 2006 , słowa Jarosława Kaczyńskiego wypowiedziane w Świnoujściu na Placu Słowiańskim, zabezpieczymy w budżecie państwa pieniądze na tunel w Świnoujściu. Tak się stało, z chwilą gdy Jarosław Kaczyński został premierem, pieniądze zostały zabezpieczone. Niestety niebawem nastąpiła zmiana rządu i środki zostały przekazane na budowę tunelu w Gdańsku. Uznano, że polepszenie komunikacji w Gdańsku jest ważniejsze niż skomunikowanie z resztą kraju Świnoujścia. Dopiero Rząd Zjednoczonej Prawicy podjął kontynuację stałej przeprawy w Świnoujściu. Dopiero rzeczywiste zaangażowanie Premier Beaty Szydło, Premiera Mateusza Morawieckiego, Premiera Jarosława Kaczyńskiego i wywodzących się z Pomorza Zachodniego polityków z Joachimem Brudzińskim,na czele doprowadziło do momentu, w którym dzisiaj jesteśmy. Taka jest prawda, jedyna prawda. Tunel pod Świną powstaje dzięki determinacji i sile Polskiego Rządu, Rządu Zjednoczonej Prawicy.

Zarząd Komitetu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości w Świnoujściu Agnieszka Stój, Jacek Jurkiewicz, Andrzej Mrozek, Andrzej Staszyński, Aleksandra Namyślak”

źródło: www.iswinoujscie.pl

Let’s block ads! (Why?)

Źródło: iswinoujscie.pl