Pomorze na czele z Gdańskiem dołącza do elitarnego grona polskich miast wyróżnionych w przewodniku Michelin

Żródło: PAP Mediaroom

blank

Na mocy umowy podpisanej przez Polską Organizację Turystyczną ze słynnym przewodnikiem Michelin do obecnych już w tej prestiżowej publikacji polskich regionów, reprezentowanych przez miasta wojewódzkie – Warszawę, Kraków i Poznań, dołącza Gdańsk z województwem pomorskim. Jest to kolejny dowód na niezwykle wysoki poziom polskiej oferty kulinarnej, co stwarza nowe wspaniałe możliwości dla promocji naszego kraju. Turystyka kulinarna jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się trendów w turystyce, co jest pokłosiem coraz większej popularności turystyki miejskiej i kulturowej.

Materiał wideo: https://youtube.com/shorts/SbxgW86bcBg?feature=share

Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie przewodnik Michelin. Na podstawie weryfikacji i ocen inspektorów 6 restauracji zostało nagrodzone prestiżowymi „gwiazdkami”, 16 otrzymało tytuł Bib Gourmand, a aż 54 znalazło się w rekomendacjach. Po raz pierwszy w historii do grona miast dołącza Pomorze ze stolicą w Gdańsku!

„Z wielką radością i satysfakcją przyjąłem wiadomość, że Pomorze wraz z Gdańskiem to kolejny – czwarty już – polski region, który uzyskał pozytywną opinię inspektorów słynnego przewodnika Michelin i tym samym dołączył do elitarnego grona najlepszych światowych destynacji kulinarnych. Polska słynie ze swojej gościnności, a kulinaria stanowią bardzo ważny element naszej kultury narodowej. Tym bardziej cieszy mnie, że wysoki poziom oferty polskich smaków został doceniony i uzyskał rekomendację tej prestiżowej kapituły. Do tej pory wyróżnionych zostało 49 polskich restauracji z Warszawy, Krakowa i Poznania. Dzisiaj lista restauracji liczy prawie 80. Serdecznie gratuluję restauratorom i jednocześnie, jako prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, jestem ogromnie dumny z tego osiągniecia. Oznacza ono bowiem, że Polska wpisuje się doskonale w najnowsze światowe trendy kulinarne i potwierdza, że nasz kraj jest wspaniałym kierunkiem podróży” – Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przewodnik Michelin pojawia się na rynku od 1900 roku i jest uznawany za najważniejszy przewodnik kulinarny na świecie. Stanowi numer jeden zarówno pod względem wysokości sprzedaży, jak i historii oraz reputacji. Dołączenie Pomorza potwierdza silną markę Polski na kulinarnej mapie Europy. Turyści coraz częściej wybierają Polskę jako swój cel podróży właśnie ze względu na bogatą ofertę gastronomiczną. Jak podkreśla Michelin Guide w swojej informacji prasowej: inspektorzy, eksplorując kulinarne oblicza Gdańska, zachwycili się także zabytkową architekturą Gdańska, która łączy się z nowoczesną zabudową nabrzeży Motławy.

Restauracje wyróżnione przez przewodnik Michelin:

Dwie gwiazdki: Bottiglieria 1881 (Kraków)

Jedna gwiazdka: Muga (Poznań), NUTA (Warszawa), Arco by Paco Pérez (Gdańsk),Giewont (Kościelisko)< Rozbrat 2 0(Warszawa)

Zielona Gwiazdka: Eliksir (Gdańsk)

Bib Gourmand:

Warszawa: alewino, Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill, Le Braci, Ceviche Bar, Kontakt

Poznań: Fromażeria, TU.REStAURANT

Kraków: MOLÁM, Folga

Ciekocinko: Luneta & Lorneta Bistro Club

Gdańsk: Hewelke, Treinta y Très

Sopot: 1911 Restaurant, Vinissimo

Rekomendacje:

Fino Gdańsk

Mercato Gdańsk

Niesztuka Gdańsk

Piwna47 Gdańsk

Ritz Gdańsk

True Gdańsk

Tygle Gdańsk

Butchery & Wine Gdynia

Oberża 86 Gdynia

Albertina Kraków

Amarylis Kraków

Artesse Kraków

Copernicus Kraków

Farina Kraków

Filipa 18 Kraków

Fiorentina Kraków

Hana Sushi Kraków

Karakter Kraków

Kogel Mogel Kraków

NOTA_RESTO by Tomasz Leśniak Kraków

Pod Nosem Kraków

Pod Różą Kraków

Szara Kraków

ZaKładka Kraków

Zazie Kraków

Kropka. Kraków

Mazi Kraków

Nami Beef and Reef Kraków

62 Bar & Restaurant Poznań

A nóż widelec Poznań

Cucina Poznań

Delicja Poznań

Marino Bistrot Poznań

NOOKS Poznań

Papavero Poznań

PASODOBRE Poznań

Port Sołacz Poznań

The Time Poznań

Zen On Poznań

Café Xander Sopot

Fisherman Sopot

L’Entre Villes Sopot

Bez Gwiazdek Warszawa

Butchery & Wine Warszawa

Dyletanci Warszawa

elixir by Dom Wódki Warszawa

Epoka Warszawa

Europejski Grill Warszawa

hub.praga Warszawa

Muzealna Warszawa

Nolita Warszawa

Noriko Omakase Warszawa

The Farm Warszawa

Tuna Warszawa

Źródło informacji: Polska Organizacja Turystyczna