Poseł obiecał, że nie odpuści. „Ul. Ku Morzu należy otworzyć już dzisiaj!”

Poseł obiecał, że nie odpuści. „Ul. Ku Morzu należy otworzyć już dzisiaj!”
– Ta strefa to fikcja. Ul. Ku Morzu należy otworzyć jak najszybciej – mówił podczas spotkania z mieszkańcami poseł Jarosław Rzepa z PSL, sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Wraz z innymi parlamentarzystami podjął działania, żeby przekonać premiera do interwencji. – Zaczyna się sezon. Każdy kolejny dzień to straty dla gospodarzy zabytków, mieszkańców. Fort i latarnia to wizytówki naszego województwa – mówił.

Spotkanie z posłem Jarosławem Rzepą odbyło się w czwartek w Miejskim Domu Kultury na Warszowie. Mieszkańcy zapełnili całą salę, żeby opowiedzieć jak „strefa” wpłynęła na ich życie, ustalić kolejne kroki, a przede wszystkim dowiedzieć się o tym jakie działania już zostały podjęte przez J. Rzepę oraz innych posłów.

Tymi najważniejszymi inicjatywami były rozmowy, które w ramach Komisji Kultury i Środków Przekazu odbyły się najpierw w Szczecinie, a później w Warszawie; w stolicy już z udziałem przewodniczącego i wiceprzewodniczących tej komisji. Efektem – gorącej momentami dyskusji – jest apel do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań w sprawie ul. Ku Morzu.
Poseł obiecał, że nie odpuści. „Ul. Ku Morzu należy otworzyć już dzisiaj!” [1]

W piśmie, pod którym jest podpis Piotra Babinetza, posła PiS i przewodniczącego wspomnianej komisji czytamy m.in. że w spotkaniu powinny wziąć udział osoby władne podjąć decyzję, które „zapobiegłyby likwidacji działalności muzealnej i kulturalnej w instytucjach zabytkowych Świnoujścia w sposób nie naruszający bezpieczeństwa narodowego”. Jest też propozycja rozwiązań tymczasowych – m.in. wprowadzenia kontrolowanej komunikacji autobusowej przez strefę.

Pomysły na kompromisy są różne, ale J. Rzepa kilkakrotnie podkreślił, że przede wszystkim należy słuchać mieszkańców, dać im żyć i zarabiać, a najlepszym rozwiązaniem byłoby po prostu otwarcie ul. Ku Morzu; powrót do normalności.

Podczas dyskusji mieszkańcy wskazywali, że strefa z jednej strony jest fikcją (taśmy policyjne w lesie nie są w stanie nikogo zatrzymać), jest niekonsekwentna (ul. Ku Morzu jest zamknięta, a Barlickiego już nie, w samym porcie nie ma wprowadzonego stanu zagrożenia), a jednocześnie niszczy życie mieszkańców i działalności gospodarcze. J. Rzepa zgadzał się z tymi argumentami, bo sam widział jak wygląda strefa. I nie widział tam żadnych oddziałów antyterrorystycznych…Poseł obiecał, że nie odpuści. „Ul. Ku Morzu należy otworzyć już dzisiaj!” [2]

– Strefa to fikcja – mówił poseł – Każdy dzień jest ważny. Zaczyna się sezon. Chcę przekonywać wraz z kolegami premiera. Jeszcze przed otwarciem tunelu, powinna zostać otwarta ul. Ku Morzu.

Podczas długiej dyskusji głos zabierali kolejni mieszkańcy. Na sugestię Dariusza Krzywdy o zorganizowanie w Świnoujściu posiedzenia Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego J. Rzepa zapewnił, że to dobry pomysł i porozmawia na ten temat z przewodniczącym wspomnianego gremium, Arkadiuszem Marchewką. W posiedzeniu tym mogliby oczywiście wziąć udział mieszkańcy.

Michał KonieckoŹródło: iswinoujscie.pl