Powstanie ekologiczny mural na ścianie parkingowca

Powstanie ekologiczny mural na ścianie parkingowca
W kwietniu tego roku zostanie oddana do użytku inwestycja w postaci wielopoziomowego parkingu przy ul. Józefa Bema w Świnoujściu. Poza dodatkową pulą miejsc postojowych w mieście, przygotowano dla mieszkańców coś jeszcze. Inwestor, firma Park System wykona ekologiczny mural na jednej ze ścian nieruchomości.

Elewacja zostanie pomalowana przy użyciu farb fotokatalicznych, które pochłaniają i usuwają m. in. dwutlenek siarki, tlenki azotu i opary rozpuszczalników. Materiał dostarczy szczecińska firma Pigment, która dysponuje tą nowoczesną technologią i ma już doświadczenie w realizacji takich projektów. Mural antysmogowy z wykorzystaniem farb tej firmy można zobaczyć na ścianie budynku przy Al. Wyzwolenia 105 w Szczecinie. Warto podkreślić, że firma Pigment zyskała status przedsiębiorstwa innowacyjnego m. in. dzięki współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym. Kluczowa była umowa licencyjna na wdrożenie do produkcji właśnie farb fotokatalitycznych, których nikt wcześniej w Polsce nie produkował. Wiodącą rolę z ramienia ZUT w tym zakresie pełni prof. Antoni Morawski, który jednocześnie był obecny podczas podpisania dzisiejszej umowy o współpracy przy świnoujskim muralu. Umowa została zawarta pomiędzy inwestorem, firmą Park System, którą reprezentował Członek Zarządu Arsen Jan Trochimczuk, a firmą Pigment, reprezentowaną przez Prezesa Roberta Bielaka.
Powstanie ekologiczny mural na ścianie parkingowca [1]

O tym, co będzie przedstawiał świnoujski mural zdecydują mieszkańcy. Do wyboru będą trzy projekty ściśle związane z miastem i jego walorami. O szczegółach ankiety i samych projektach inwestor poinformuje niebawem.

Urząd Miasta Świnoujście