„Preludium” – premiera kolejnego singla Joanny Dudkowskiej promującego jej autorską płytę

Źródło: Warner Music Poland
02/21/24

„Preludium” – premiera kolejnego singla Joanny Dudkowskiej promującego jej autorską płytę

Do serwisów streamingowych i rozgłośni radiowych trafia „Preludium” Joanny Dudkowskiej.Nagranie poprzedza kompletny album polskiej basistki, którego premiera planowana jest na jesień2024 roku.

„Preludium” to współczesna, oryginalna odsłona suity Jana Sebastiana Bacha. Niezwykle świeża i dynamiczna w formie interpretacja łącząca klasykę, wyjątkowe brzmienie gitary basowej i energetyczną elektronikę. Dzięki temu niezwykłemu połączeniu dzieło dawnego mistrza zyskuje zupełnie nowy wymiar. W komponowaniu i aranżacji „Preludium” Joannę Dudkowską wsparł znany pianista – Adam Bieranowski.

Singiel jest ilustrowany teledyskiem zrealizowanym przez uznanych twórców – Janusza Tatarkiewicza (profesora i wykładowcę Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu) i Grzegorza Leszczyńskiego. Klip można interpretować na różne sposoby, ale stoi za tym pewna historia, opowieść o życiu Joanny – basistki, która przeszła ciekawą, niezwykłą drogę do momentu, w którym jest teraz.

– Cztery całkowicie odmienne od siebie stylizacje, w których pojawiam się w teledysku, symbolizują moją drogę artystyczną – mówi Joanna Dudkowska. – Od bieli („czystej karty”), poprzez muzyka sesyjnego aż po świadomą kompozytorkę i lidera. Efektem tej ewolucji jest mój własny band iautorska płyta, nad którą właśnie pracuję.

Teledysk do utworu „Preludium” został dostrzeżony i opublikowany przez największy, światowy portal branżowy Bass the World, gdzie obejrzało go ponad 1100 000 widzów.

Album, nad którym pracuje Joanna Dudkowska będzie podsumowaniem jej dotychczasowej drogi muzycznej – swoistym muzycznym portretem i pamiętnikiem, efektem muzycznych doświadczeń, poszukiwań i inspiracji przefiltrowanych przez jej wrażliwość i wyobraźnię. Eklektyczna w warstwie gatunkowej płyta będzie zawierała elementy popu, jazzu, funku, bluesa i rapu. Pojawią się tu zarówno utwory instrumentalne, jak i wokalne, nagrane wspólnie z nieoczekiwanymi gośćmi pochodzącymi z różnych muzycznych światów. Stały skład projektu Joanna Dudkowska tworzy wraz z pianistą Mateuszem Urbaniakiem (prywatnie jej mężem), perkusistą Mikołajem Lisowskim i amerykańskim gitarzystą i wokalistą Chuciem Frazierem. Wśród zaproszonych gości są m.in. legendarny wokalista Budki Suflera – Felicjan Andrzejczak i uznany gitarzysta rockowy Wojciech Hoffmann.

Joanna Dudkowska jest wszechstronną i doskonale wyedukowaną artystką realizującą się jako gitarzystka basowa, ale również kompozytorka, autorka tekstów i producentka.

Dudkowska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu, basistką, uznanym muzykiem sesyjnym, kompozytorką i autorką tekstów. Artystka początkowo zaczęła działać jako muzyk sesyjny i uczestniczyła w wielu projektach muzycznych. Jednym z nich była płyta „B.B. King Tribute – w hołdzie Królowi Bluesa”, na której wystąpili czołowi polscy gitarzyści — Dariusz Kozakiewicz (Perfect), Wojciech Hoffmann (Turbo), Jerzy Styczyński (Dżem). Przez kilka lat z rzędu była klasyfikowana w pierwszej trójce najlepszych polskich muzyków bluesowych w swojej kategorii w ankiecie magazynu Twój Blues.

Joanna Dudkowska nie tylko nagrywała płyty z uznanymi nazwiskami polskiej sceny muzycznej, ale także przez lata koncertowała z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami (w Polsce oraz za granicą). Wśród nich byli tacy polscy artyści, jak: Robert Chojnacki, Felicjan Andrzejczak, Justyna Steczkowska, a wśród zagranicznych – Niki Buzz (który grał również z Tiną Turner i Jamesem Brownem!), Nicolas Zdankiewicz, Bobbie „Mercy” Oliver i inni. Obecnie Joanna Dudkowska, jako muzyk sesyjny, współpracuje z warszawskim Teatrem Syrena – gra na gitarze basowej w spektaklu „Six” – polskiej inscenizacji wielkiego przeboju West Endu i Broadwayu!

Na co dzień jest liderką, kompozytorką i autorką tekstów w autorskim projekcie Joanna Dudkowska, który tworzy wraz z pianistą Mateuszem Urbaniakiem, perkusistą Mikołajem Lisowskim i amerykańskim gitarzystą i wokalistą Chuciem Frazierem. Dudkowska jest również założycielką odrębnego projektu „Kolęda jest Kobietą” grającego jazz-folkowe interpretacje znanych kolęd i pastorałek.