Prezydent dalej zadłuża miasto – radni nie reagują

Prezydent dalej zadłuża miasto – radni nie reagują
O kolejne 32.000.000 zł. zwiększyła się pula możliwości emisji obligacji komunalnych zaproponowana przez prezydenta Janusza Żmurkiewicza. Koszt emisji tych obligacji to 22.960.000 zł. (w ciągu planowanego 10-letniego wykupu). Całkowity dług miasta wynosił do tej pory 313.000.000 zł. Tylko dwoje radnych Joanna Agatowska i Ryszard Teterycz zagłosowało przeciwko dalszemu zadłużaniu miasta. Dwóch radnych Jarosław Włodarczyk i Jan Borowski wstrzymali się od głosu. Reszt radnych nie miała wątpliwości i poparła kolejne długi miasta.

W toku dyskusji nad propozycją prezydenta, którą przedstawiała Skarbnik Miasta Iwona Górecka – Sęczek Poinformowała ona o konieczności w jej ocenie zabezpieczenia deficytu zaplanowanego na rok 2023 r. Mimo dociekania przez radnego Borowskiego i radnego Teterycza na jakie konkretnie wydatki, głównie inwestycje jest potrzeba zaciągnąć tak ogromne długi, które będą spłacane latami wraz z ogromnymi odsetkami. Nie udało się jednak uzyskać informacji na co dokładnie miasto planuje zaciągnąć tak duży dług, a prezydent wręcz stwierdził, że nie wie na co przeznaczy te pieniądze ogólnie stwierdzając, że na wydatki zapisane w budżecie.
Prezydent dalej zadłuża miasto – radni nie reagują [1]

Jak jednak powszechnie wiadomo, że zmiany do budżetu proponuje prezydent miasta, a w latach minionych nie zrealizował wielu zadań, co okazywało się dopiero w roku kolejnym. Obecne prawo dopuszcza dużą swobodę w przesuwaniu środków finansowych pomiędzy działami i rozdziałami, nad czym Rada Miasta nie ma już kontroli. Wystarczy, że władza tak przeprowadzi postępowania przetargowe, że nie dojdą do rozstrzygnięcia, jak np. remonty kilku ulic takich jak ul. Wojska Polskiego (do ul. Strzeleckiej), ul. Wyspiańskiego, ul. Rybaki, czy ul. Siemiradzkiego, czy przerwanie inwestycji turystycznego punktu przystankowego w Ognicy.

Warto przypomnieć, że w roku 2022 prezydent wystąpił o emisję obligacji w listopadzie i zdążył je wyemitować do końca roku. Obecnie takie wystąpienie ma miejsce w lipcu 2023 r. z informacją, że potrzeba pół roku na wyłonienie emitenta obligacji.Prezydent dalej zadłuża miasto – radni nie reagują [2]

Skarbnik Miasta kilkakrotnie apelowała o zaufanie do władz miasta. Czy jednak rzeczywiście zaciągnięcie długu na ok. 50.000.000 zł. (wraz z odsetkami) przy braku szczegółowych informacji na co mają być wydane pieniądze publiczne jest warte zaufania Prezydent dalej zadłuża miasto – radni nie reagują [3]

Nie tylko radni mają chyba wrażenie, że w ostatnich latach pieniądze budżetowe „przeciekają gdzieś przez palce” samorządowej władzy, a ogromne długi do których doprowadzili w latach 2019 – 2023 czyli ok. 350.000.000 (wysokość prawie jednorocznego budżetu miasta) pozwoliłaby na dwukrotne spłacenie wkładu miasta w tunel.
źródło: www.iswinoujscie.plŹródło: iswinoujscie.pl