Prezydent Duda i minister Adamczyk ogłoszą w czwartek zakończenie drążenia tunelu pod Świną

Prezydent Duda i minister Adamczyk ogłoszą w czwartek zakończenie drążenia tunelu pod Świną
Głowa Państwa w towarzystwie Ministra Infrastruktury odwiedzą 16 września Świnoujście. Wizyta zbiegnie się z zakończeniem drążenia tunelu pod Świną. Informację potwierdził dziś Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministra Infrastruktury. Do zapowiadanej już wcześniej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy dołącza, kierujący resortem infrastruktury Leszek Adamczyk. Goście mają przyjrzeć się z bliska jak przebiegają prace na budowie tunelu, następnie odpowiadać na pytania dziennikarzy.

Jak poinformowała Magdalena Skorupka-Kaczmarek odpowiedzialna za komunikację dotycząca inwestycji „Do wtorku włącznie maszyna wydrążyła 1474,81 metra tunelu. Teraz „Wyspiarka” zwolni i zatrzyma się przed betonowym blokiem gdzie przechodzi przegląd narzędzi” Ostatnim etapem tej pracy będzie przewiercenie betonowego bloku. W tym momencie maszyna połączy się z szybem odbiorczym.

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że komorę odbiorczą na Wolinie napełniono wodą aby zrównoważyć ciśnienie podczas przewiercania ściany szczelinowej i wchodzenia do niej głowicy maszyny TBM. Prezydent Duda wraz z ministrem Adamczykiem mają być świadkami ostatnich minut pracy Wyspiarki.

Na terenie budowy zapowiedziano spotkanie z dziennikarzami. Jutro cała polska ma się dowiedzieć, że lewobrzeżna część Świnoujścia jest już połączona z Polską. Wiadomo jednak, że do faktycznego połączenia zostało jeszcze około roku. W tym czasie budowana będzie jezdnia w tunelu oraz dokończone dojazdy do wlotu i wylotu tunelu.

Inwestorem budowy tunelu w Świnoujściu jest Miasto Świnoujście. Inwestycja jest współfinansowana ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna szacowana wartość inwestycji to 912,6 mln złotych, maksymalna wartość dofinansowania ze środków UE wynosi 775 mln złotych.
źródło: www.iswinoujscie.pl