Prezydent Żmurkiewicz przeprasza za problemy z komarami

Prezydent Żmurkiewicz przeprasza za problemy z komarami
Problem komarów wywoływał ostatnio sporo emocji. Nie dziwi więc, że był jednym z tematów poruszonych podczas środowej konferencji prasowej prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza. – Patrząc na to, co miało miejsce tydzień, czy dwa tygodnie wcześniej mogę przeprosić mieszkańców, za te niedogodności, problemy, które mieli z komarami – mówił prezydent.

Prezydent pytał co o można było zrobić więcej w kwestii odkomarzania? – W budżecie miasta zabezpieczyliśmy stosowną kwotę na odkomarzanie i było to 170 tysięcy złotych – mówił prezydent Żmurkiewicz.

Prezydent zwrócił również uwagę, że problem komarów nasilił się 10 lipca i trwał prawie tydzień.

Prezydent zastanawiał się, czy powodem tego, że komary zniknęły były właściwe działania firmy zajmującej się odkomarzaniem, czy panujących warunków atmosferycznych.

Miasto zerwało umowę z firmą zajmującą się odkomarzaniem i podpisało kolejną za większe pieniądze.

– Nowa firma jest teraz o komary nie są już tak dużym problemem- dodał prezydent.

Prezydent przypomniał także o kilku ważnych w jego opinii kwestiach mających wpływ na zwiększoną ilość komarów w Świnoujściu.

– Powierzchnia miasta to jest ponad 20 tysięcy hektarów, tereny zurbanizowane to jest 1500 ha co stanowi 7,5 % procenta całej powierzchni miasta. Pozostałe 92,5 % to lasy i woda. W takich warunkach nasze służby muszą walczyć z komarami. Znaczna część są to Lasy Państwowe i otulina Wolińskiego Parku Narodowego, a także Natura 2000. Lasy Państwowe i Woliński Park Narodowy nie pozwalają na żadne działania związane z likwidacją komarów, poprzez likwidacje oczek wodnych, gdzie znajdują się larwy z których za chwilę pojawią się miliony komarów. My takie działania prowadzimy tam gdzie możemy – mówił prezydent Żmurkiewicz.
Na koniec prezydent Żmurkiewicz stwierdził, że sam osobiście sprawdzał, że komary były także w Ahlbecku, Heringsdorfie oraz Międzyzdrojach.

– Tam również stanowiły one problem – podsumował prezydent.
źródło: www.iswinoujscie.pl