Pyszne herbatki dla maluchów – jakie napary możemy podawać dzieciom?

Pyszne herbatki dla maluchów – jakie napary możemy podawać dzieciom?
Uwielbiają ją dorośli na całym świecie przede wszystkim ze względu na walory smakowe i prozdrowotne. Jest popularna szczególnie w krajach anglosaskich i Azji, gdzie każda chwila z nią jest należycie celebrowana. Herbata – czarna, zielona, biała czy owocowa smakuje w każdej postaci. Jednak napar z herbaty nie nadaje się dla wszystkich – powinny unikać go kobiety w ciąży i dzieci. Czy na pewno? Znajdziemy kilka smacznych kompozycji odpowiednich dla naszych pociech. Takie herbatki w kolorowych opakowaniach to także świetny dodatek do prezentu na Dzień Dziecka. Jakie napary możemy podawać naszym pociechom?

Wybór herbaty bezpiecznej dla dzieci może być niemałym wyzwaniem. Nie powinno się podawać jej niemowlakom.

Dla małych dzieci idealnym rozwiązaniem są wybrane napary ziołowe jak czystek, melisa lub kwiat lipy, wyselekcjonowane mieszanki owocowe oraz wszelkie napary bez teiny – na przykład rooibos. Teina jest odpowiednikiem kofeiny w kawie, ma właściwości pobudzające, zmniejszające zmęczenie i wpływające korzystnie na umysł. Dlatego też jej obecność jest niewskazana u dzieci. W przypadku małych dzieci teina może prowadzić do nadpobudliwości i odwodnienia, które nie wpływają dobrze na rozwijający się organizm. Przyjmuje się, że lekkie herbaty klasyczne, na przykład napar po drugim lub trzecim parzeniu, mogą pić nieco starsze dzieci – od 3. roku. Które gorące napary możemy podawać maluchom bez obaw?

Owocowe mieszanki
Jeśli chcemy urozmaicić dietę naszego dziecka w napoje inne niż woda – herbata z czystego suszu owocowego będzie do tego najlepsza! Świetnie gasi pragnienie, smakują dobrze na ciepło i na zimno oraz – co najważniejsze – nie zawiera teiny. W sklepach możemy dostać różne mieszanki owocowe, zawierające na przykład hibiskus, suszone kawałki truskawek, malin, jabłek czy żurawiny, a także kandyzowane kawałki ananasa, papai i innych egzotycznych owoców. Przy wyborze warto kierować się nie tylko smakiem, ale również składem. Wybierajmy tylko kompozycje naturalne, bez żadnych chemicznych dodatków, takich jak barwniki. Najbezpieczniejszym wyborem będą susze czyste lub z dodatkiem naturalnych aromatów, pochodzące z ekologicznych upraw. Daje to nam gwarancję produktu wolnego od metali ciężkich i szkodliwych dla zdrowia środków do uprawy roślin. Napar z suszu może być doskonałą alternatywą dla słodkich, gotowych napojów.

Południowoafrykański rooibos
Kolejnym, bardzo polecanym dla dzieci jest napar przygotowany z rooibosu – czerwonokrzewu, rosnącego naturalnie w południowej Afryce. Jego specyficzne listki, przypominające igiełki sosny, mają intensywnie czerwoną barwę, a zarazem delikatny smak. Wyczuwalne słodkie nuty miodu i brak charakterystycznych dla herbat goryczki powinny przypaść do gustu każdemu maluchowi. Rooibos nie zawiera teiny, ma również właściwości odprężające, które pomogą dziecku w wyciszeniu po całym dniu.

– Napar z rooibosu stanowi dobry wybór dla małych dzieci, ale też przyszłych mam ze względu na brak pobudzającej teiny, występującej w klasycznych herbatach. W odróżnieniu od czarnej czy zielonej herbaty, czerwonokrzew charakteryzuje się bardzo delikatnym miodowo-orzechowym smakiem. Dla bardziej wymagających dzieci dostępne są rooibosy wzbogacone ziarnami kakao czy suszonymi owocami. Warto podawać go przed snem ze względu na jego właściwości uspokajające – dodaje Piotr Duniec, ekspert English Tea Shop Polska.

Delikatna biała herbata
Biała herbata będzie idealna dla nieco starszych dzieci.
Zawiera mniej teiny niż zielona czy czarna oraz jest najdelikatniejsza w smaku ze względu na minimalny proces fermentacji. Zbierana jest wczesną wiosną, w formie młodych herbacianych pąków i nierozwiniętych liści pokrytych białym meszkiem. Aby uzyskać odpowiednio smaczny i lekki napar, należy zaparzać ją w temperaturze 80-90 stopni Celsjusza przez 2-5 minut. Dla dzieci polecany będzie nieco słabszy, krócej parzony napój lub przygotowany z drugiego czy trzeciego parzenia. Biała herbata poprawi koncentracje, ale też wzmocni organizm.

Herbaty dla dzieci powinny być wybierane ze szczególną uwagą, aby ich właściwościami nie zaszkodzić dziecięcemu zdrowiu. Unikajmy przede wszystkich herbat klasycznych jak czarna czy zielona, ponieważ zawierają one dużo niewskazanej dla dzieci i mocno pobudzającej teiny. Przy wyborze odpowiednich kompozycji warto kierować się ekologiczną uprawą i brakiem chemicznych dodatków oraz cukrów. Tak wybrany napar będzie nie tylko doskonale smakować dzieciom, ale również nie wpłynie negatywnie na ich rozwój i samopoczucie.

Więcej o herbatach doskonałych dla dzieci na www.herbata.sklep.pl.

Hanna Krawiec
Junior PR & Content Marketing Specialist

Źródło: iswinoujscie.pl