Radna, czy nie radna Czyli, co jest majątkiem gminy

Radna, czy nie radna Czyli, co jest majątkiem gminy
Serial z mandatem radnej Agnieszki Rachtan trwa w najlepsze. Chociaż wg opinii prawnej przygotowanej przez biuro prawne Urzędu Miasta radna Koalicji Obywatelskiej narusza przepisy ustawy o samorządzie, to rada miasta nie zdecydowała się na podjęcie uchwały wygaszającej mandat radnej. Do akcji po raz drugi wchodzi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Radna Agnieszka Rachtan od wielu lat prowadzi gabinet fizjoterapii w budynku Szkoły Podstawowej nr 1. Była już członkini stowarzyszenia Grupa Morskiej Cała Naprzód tłumaczy się, że pomieszczenie dzierżawi od innego przedsiębiorcy, więc de facto nie ma bezpośredniej umowy ze szkołą. Swoje zdanie poparła oczywiście stosowną opinią prawną. Jednak nie da się ukryć, że sala, w której prowadzi gabinet należy do szkoły, a więc do majątku gminy.

Zgodnie z art. 24f. ust.1 ustawy o samorządzie gminnym Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

Za pierwszym razem wojewoda skierował pismo, aby rada w terminie do 30 dni w formie uchwały zadecydowała, czy Agnieszka Rachtan narusza przepisy, czy też nie. Wówczas rajcy, podczas nadzwyczajnej sesji 14 kwietnia, zagłosowali za niewygaszaniem mandatu oraz o odmowie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu. Uchwały trafił na biurko wojewody, które w piśmie z 28 kwietnia wzywa radę, po raz kolejny, do podjęcia uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnej KO. Jeśli radni nie podejmą takiej uchwały to wojewoda, jako organ nadzoru, wyda zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu. Następnie radnej pozostanie już tylko odwołanie na drodze sądowej. Należy tylko zadać pytanie, czy jeśli radni znów uratują radną Rachta, to czy uchwały podejmowane przez świnoujską radę będą zgodne z prawem?

Rada miasta na podjęcie uchwały ma czas do 3 czerwca, a najbliższe zaplanowane obrady są 26 maja. Po wygaszeniu mandatu Agnieszki Rachtan jej miejsce w składzie 21-osobowej rady miasta Świnoujście zajmie kolejna osoba z listy Grupy Morskiej, czyli najprawdopodobniej Krystian Kośmider. Ubytek z rady radnej Rachtan spowoduje uszczuplenie i osłabienie pozycji klubu Koalicji Obywatelskiej, ale spowoduje, że w radzie znów będzie możliwe utworzenie klubu Grupa Morska. Aktualnie radni Sylwia Marszałek i Sławomir Nowicki nie mogą się pochwalić żadną przynależnością klubową.
Radna, czy nie radna Czyli, co jest majątkiem gminy [1]
Radna, czy nie radna Czyli, co jest majątkiem gminy [2]
Radna, czy nie radna Czyli, co jest majątkiem gminy [3]

źródło: www.iswinoujscie.pl