Rafał Blechacz ogłasza premierę albumu „Chopin”

01/13/23

Rafał Blechacz ogłasza premierę albumu „Chopin”

Premiera albumu 3 marca 2023!

…Blechacz pozostaje ważnym ambasadorem muzyki Chopina i rozumie relację kompozytora z jego poprzednikami –
„San Francisco Classical Voice”

Jednoczącą cechą Chopina Blechacza jest jego umiejętność do uchwycenia poezji, bez poświęcania dramaturgii i ekscytacji – „Fanfare”

– Te utwory były mi bliskie na długo przed ich nagraniem – mówi Rafał Blechacz, którego najnowszy album jest kolejnym hołdem złożonym jego rodakowi, Chopinowi. – Dzisiaj mam większą swobodę w stosowaniu rubato, większych kontrastów dynamicznych i odcieni emocjonalnych, a także być może odważniej podchodzę do niektórych pomysłów. Nie chciałem więc dłużej czekać z wejściem do studia.

Rafał Blechacz pozostaje wierny muzyce Chopina, a zwycięstwo w XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 2005 roku tę bliską relację jeszcze wzmocniło. Ogłoszony album jest czwartym albumem chopinowskim nagranym i wydanym przez Deutsche Grammophon od tego czasu.

Pianista zadebiutował dla DG znakomitym i do dzisiaj niezwykle popularnym albumem, z kompletem Preludiów w 2007 roku. Następnie, w 2009 roku ukazał się album z koncertami fortepianowymi, nagranymi z Royal Concertgebouw Orchestra pod dyrekcją Jerzego Semkowa oraz czterema Mazurkami z op. 17. Nagrania Polonezów z op. 26, 40, 44, 53 i 61 ukazały się na albumie wydanym przez Deutsche Grammophon w 2013 roku.

Dyskografia Rafała Blechacza to obecnie dziewięć albumów.

Na nowym albumie Rafał Blechacz prezentuje bardzo wnikliwe interpretacje Sonat nr 2 i 3 – niezwykle wymagających muzycznie i technicznie dzieł oraz dwa utwory towarzyszące: Nokturn op. 48, nr 2 i Barkarola op. 60.

Album zostanie wydany przez Deutsche Grammophon, we wszystkich formatach, w tym jako podwójny album winylowy 3 marca 2023 r.

Album Repertoire List

Frederic Chopin (1810–1849)

Piano Sonata No 2 in B flat minor, Op. 35

1) 1. Grave – Doppio movimento 

2) 2. Scherzo 

3) 3. Marche funebre. Lento 

4) 4. Finale. Presto 

5) Nocturne in F sharp minor Op. 48, No 2 

 

Piano Sonata No. 3 in B minor, Op. 58

6) 1. Allegro maestoso 

7) 2. Scherzo. Molto vivace 

8) 3. Largo 

9) 4. Finale. Presto non tanto 

10) Barcarolle in F sharp major, Op. 60 

 

Daty koncertów Rafała Blechacza dostępne tutaj: 
Źródło: Universal Music Polska