Sam na sam ze słynnym podróżnikiem

Sam na sam ze słynnym podróżnikiem
Ulica Rogozińskiego nie wyróżnia się niczym szczególnym, jest cicha, spokojna, położona na skraju Parku Zdrojowego. Teraz przybył jej charakterystyczny element – ławeczka z figurą patrona. Można przysiąść obok sławnego podróżnika i, w zależności od wyobraźni, poczuć się jak jego towarzysze badający Czarny Ląd.

Karol Stefan Szolc-Rogoziński był podróżnikiem, badaczem Kamerunu, członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, który w 1882 zorganizował pierwszą polską wyprawę badawczą do Afryki. Mianowanie ulicy jego nazwiskiem nie wiązało się chyba z popularyzacją dokonań badacza, mało kto wie, kim był Rogoziński. Teraz na skraju ulicy jego imienia i Jachtowej, stanęła ławeczka z figurą polskiego podróżnika. Odbyło się to bez błysku fleszy, raczej po cichu – ktoś wpadł na pomysł i ławeczka została zamontowana. Samotny podróżnik zachęca do odpoczynku, okolica temu sprzyja.
Sam na sam ze słynnym podróżnikiem [1]

Rogoziński, wpatrzony w dal, zachęca do zwolnienia tempa, chwili refleksji, a może inspiruje współczesnych podróżników? Tego nie wiemy, ale w zależności od naszej wyobraźni, chwila spędzona obok badacza Czarnego Lądu, może okazać się bodźcem do zaplanowania własnej odysei…
źródło: www.iswinoujscie.plŹródło: iswinoujscie.pl