Źródło: materiał na licencji: Newseria.pl
Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.
Od września trzecia drużyna poprzedniego sezonu ekstraklasy będzie rywalizowała pod nazwą PGE Projekt Warszawa. Umowa obejmie sezon 2024/2025 oraz 2025/2026.
– Polacy kochają siatkówkę, a polska liga siatkówki jest jedną z najlepszych na świecie. Projekt Warszawa należy do czołówki drużyn w tej najlepszej na świecie lidze siatkarskiej. Cieszymy się na tę współpracę, mamy też nadzieję na sukces sportowy. Liczymy, że popularność siatkówki jeszcze wzrośnie po sukcesach polskiej reprezentacji na igrzyskach olimpijskich w Paryżu – mówi agencji Newseria Biznes Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Z raportu Sponsoring Insight z 2023 roku wynika, że w Polsce firmy najwięcej inwestują w piłkę nożną, czyli najchętniej oglądany sport na świecie. Udział futbolu w przychodach ze sprzedaży praw sponsoringowych wynosi 37,1 proc. Na drugim miejscu jest siatkówka z niemal 20-proc. udziałem. Sponsorów przyciągają zarówno drużyna reprezentacji, jak i siatkówka krajowa, zwłaszcza że polskie kluby należą do najlepszych w Europie. PGE Polska Grupa Energetyczna od lat jest aktywnym sponsorem polskiej siatkówki.
– Dla Projektu Warszawa ta współpraca to stabilność. Dla nas to współpraca z najlepszą drużyną dyscypliny sportowej, którą uwielbiają Polacy, a taka jest rola PGE, żeby wspierać te dyscypliny, które lubią Polacy. Wspieramy sport na najwyższym poziomie, a w przypadku PGE Projektu Warszawa to najlepsza siatkówka – tłumaczy Dariusz Marzec.
Zespół Projekt Warszawa ma za sobą świetny sezon zwieńczony triumfem w Pucharze Challenge i brązowym medalem PlusLigi. Pod nową nazwą od 23 lipca przygotowuje się do startu ligi zaplanowanego na połowę września. W nowym sezonie 2024/2025 podopieczni trenera Piotra Grabana staną przed kolejnymi wyzwaniami związanymi m.in. z występem w rozgrywkach CEV Ligi Mistrzów. Mierzą też w tytuł siatkarskiego mistrza Polski.
– Dla klubu Projekt Warszawa, tak jak dla innych klubów siatkarskich, bardzo ważne jest finansowanie. Dzisiaj nie można osiągnąć sukcesów bez stabilnych i mocnych finansów – podkreśla Grzegorz Pawlak, prezes klubu sportowego Projekt Warszawa. – Dzięki umowie z PGE możemy być pewniejsi o stabilność klubu. Zawodnicy muszą mieć pewność, że zadbamy o ich finanse, że będą mogli spokojnie zająć się treningami i walką o medale.
– Wiemy, z jak dużymi problemami Projekt Warszawa w ostatnich latach musiał się zmagać. Wszystko zaczyna się od środków finansowych w dużej mierze, więc ten stabilny partner pozwoli się klubowi rozwijać i pozyskiwać zawodników – dodaje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.
Z danych PlusLigi wynika, że w ubiegłym sezonie spotkania Projektu Warszawa oglądało na żywo ponad 86,5 tys. osób. Najważniejsza część sezonu, czyli kwietniowe rozgrywki, przyciągnęła przed ekrany telewizorów w sumie ponad 5 mln widzów. Trzy razy w najlepiej oglądanych spotkaniach grali stołeczni siatkarze.
– Mam nadzieję, że znów będziemy święcić wspaniałe sukcesy, oglądać cudowne mecze w Warszawie, bo warszawiacy i warszawianki kochają siatkówkę i bardzo chętnie przychodzą na mecze. Więc tym bardziej cieszymy się, że rozwijamy infrastrukturę sportową, budujemy nową halę sportową i że Projekt Warszawa będzie miał gdzie rozgrywać najważniejsze mecze fazy play-off i finały – wskazuje Renata Kaznowska.
Modernizacja warszawskich obiektów sportowych i propagowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców to zadania, które są dla miasta priorytetowe. Warszawa oraz jej dzielnice w sumie na sport w 2024 roku przeznaczą 125 mln zł. Skorzysta na niej nie tylko sam Projekt Warszawa, ale i powołana przez klub międzynarodowa Akademia Siatkówki, w której trenują młodzi sportowcy.
– To również bardzo ważne dla Warszawy, bo te akademie budowane są w oparciu o nasze szkoły warszawskie w poszczególnych dzielnicach. Akademia też się fantastycznie rozwija. Zależy nam na tym, aby młodzież chciała uprawiać sport, jeżeli będzie to siatkówka, to znakomicie – mówi Renata Kaznowska.
– Chcielibyśmy, żeby Warszawa stała się takim miejscem, gdzie bije serce polskiej siatkówki – mówi prezes PGE.
PGE jest jednym z największych sponsorów sportu, m.in. stadionu PGE Narodowego oraz PGE Ekstraligi. Dodatkowo obejmuje wsparciem dwa Polskie Związki Łyżwiarstwa – Szybkiego i Figurowego, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Kajakowy, Polski Związek Pływacki oraz Polski Związek Tenisowy.