Spotlight: Claude

Źródło: Sony Music Entertainment Poland

Holandia ma się czym pochwalić – urodzony w Demokratycznej Republice Konga 20-letni Claude Kiambe jest obecnie jedną z najciekawszych postaci na europejskim rynku muzycznym. Artysta najpierw zrobił wrażenie na jurorach w „The Voice Kids” z coverem „Papaoutai” Stromae, a następnie podpisał umowę z Cloud 9 Music po występie w innym talent show, „Are You Next?”. Jego teksty w językach niderlandzkim, francuskim i angielskim podbiły już serca milionów.
Młody i energiczny Claude przebił się w 2022 roku za sprawą chwytliwego debiutanckiego singla „Ladada (Mes Dernier Mots)”. Utwór zyskał ogromne uznanie – pokrył się platyną, zdobył 51 mln odtworzeń i zajął 1. miejsce zarówno na holenderskiej liście Top 40, jak i Top 50 na Spotify. Piosenka znalazła się wśród piątki największych holenderskich hitów wszech czasów. W 2023 roku „Ladada (Mes Dernier Mots)” był czwartym najczęściej odtwarzanym utworem na Spotify.
Sukces Claude’a nie zamyka się w granicach kraju, bowiem angielsko-francuska wersja „Ladada (Mes Dernier Mots)” wspięła się na listy przebojów w ponad piętnastu krajach. Odkąd zadebiutował, Claude odwiedził już Niemcy, Belgię, Francję, Grecję, Monako i Włochy, gdzie promował piosenkę. We Włoszech „Ladada (Mes Dernier Mots)” osiągnęła 1. miejsce na liście 200 najlepszych przebojów Shazam i była jedną z najczęściej granych piosenek w radiu. Utwór znalazł się także w Top 10 przebojów Airplay w Grecji i na Białorusi oraz zapewnił sobie miejsce na liście Top 100 Airplay w wielu innych krajach.

Od czasu wydania singla, Claude stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych młodych artystów w Holandii. Jego pierwszy oficjalny występ miał miejsce na kultowej arenie Ziggo Dome w Amsterdamie, która pomieściła oszałamiającą liczbę 17 tys. widzów – to kamień milowy, o którym wielu artystów może jedynie marzyć, a to za sprawą „Vas-y (Ga Maar)”, współpracy z jego ulubionym holenderskim duetem Suzan & Freek. Claude nie tylko supportował duet podczas czterech wyprzedanych koncertów w Ziggo Dome, ale i na arenie Sportpaleis w Antwerpii. Co więcej, w największe holenderskie święto państwowe, Dzień Króla, Claude wystąpił przed 40-tysięczną publicznością. Claude zapewnił również niezapomniany moment w Dniu Wyzwolenia, kiedy to holenderski król Willem Alexander i królowa Maxima śpiewali jego piosenkę. Tego dnia mówił o nim cały kraj!

Artysta nie zamierza jednak spoczywać na laurach. Po platynowej piosence „Layla” i cieszącym się dużym uznaniem utworze „Écoutez-Moi”, z którym otworzył 2024 rok, przyszła pora na „Parler Français”. Najnowszy angielsko-francuski singiel zabiera nas w kolejną taneczną podróż. Utwór stanowi zapowiedź niecierpliwie wyczekiwanego debiutanckiego albumu Claude’a – premiera płyty zaplanowana jest na nadchodzącą jesień. Wcześniej jednak czeka go festiwalowe lato w towarzystwie pełnego zespołu. Już we wrześniu zobaczymy go w siedemnastym sezonie holenderskiego programu „Beste Zangers”, w którym nagra cover piosenki innego uczestnika. To będzie niezapomniany rok!
blank