Spotlight: Ethan Bortnick

04/17/23

Spotlight: Ethan Bortnick

Mówią o nim, że jest połączeniem Mozarta i Billie Eillish. 22-letni Ethan Bortnick już 4 maja wystąpi w warszawskim Niebie. Dziś przybliżamy sylwetkę tego fascynującego muzyka!

Cudowne dziecko

Ethan Jordan Bortnick urodził się 24 grudnia na Florydzie, w żydowskiej rodzinie imigrantów z Ukrainy. Uczęszczał do przedszkola w systemie Montessori, gdzie w wieku 3 lat sam odkrył, że ma wrodzony talent muzyczny. Udowodnił go rodzicom przy pomocy zabawkowego keyboardu. Własne kompozycje zaczął tworzyć jako 5-latek. Niedługo później zaczął występować w programach telewizyjnych, a już w wieku 9 lat ustanowił Światowy Rekord Guinessa jako najmłodsza osoba z własną trasą koncertową. Kolejny rekord pobił rok później. Był bowiem pierwszym 10-latkiem, który występował w Las Vegas!

Wszechstronny talent

Pianista, piosenkarz, kompozytor, tekściarz, aktor i muzyk – lista jego talentów nie ma końca. W 2011 roku Ethan zaprezentował debiutancki album „Muscle Shoals, Alabama”, a w 2013 zadebiutował jako aktor w filmie „Wszystko jest możliwe”. Reżyser Demetrius Navarro nie mógł trafić na lepszego odtwórcę głównej roli – filmowy dziesięcioletni Nathan to niezwykle utalentowane dziecko. Ethan stworzył soundtrack wraz ze zdobywcą nagrody Grammy, autorem tekstów i producentem, Garym Bakerem. Tym samym został najmłodszym aktorem, który współtworzył ścieżkę dźwiękową oraz zagrał główną rolę w filmie fabularnym.

Moc internetu

Ethan ma na koncie ponad tysiąc występów na całym świecie. W trakcie pandemii przerzucił się na zdalne koncertowanie, codziennie dając występy na livestreamach. Zaczął być też aktywny na TikToku, gdzie zdobył uwagę wielu rówieśników. To krok, którym może pochwalić się niewielu twórców klasyki. Dziś gen Z nazywa go połączeniem Billie Eilish i Mozarta.

Utracone lata pandemii

Jak większość młodych ludzi, w wyniku pandemii Ethan stracił kilka lat dorastania. Słychać to w wydanym w zeszłym roku singlu „prom”. Jak mówi: „Zostaliśmy bez studniówki, bez ukończenia szkoły, bez prawa jazdy; przegapiliśmy randki i mamy poczucie, że wszystko dzieje się za szybko – to stopniowe budowanie emocjonalnej eksplozji. Tym właśnie jest ta piosenka. «Prom» to zwieńczenie całej mojej frustracji z powodu przegapienia tak wielu kluczowych chwil przez kwarantannę, a także wykorzystanie wszystkich moich wpływów jako artysty”. To historia, która bez trudu przemawia do jego rówieśników.

Stabilny fanbase

Fani Ethana to jednak nie tylko młodzież, która poznała go za pomocą social mediów, czy dorośli widzowie telewizji. Do jego miłośników zaliczają się największe sławy. W 2007 roku Ethan wspierał na trasie Nelly Furtado, a potem… poszło już z górki. Pomógł zebrać pieniądze dla fundacji szpitala dziecięcego w Miami podczas Diamond Ball and Concert, którego był pomysłodawcą i na którym pojawiły się same Beyoncé i Gloria Gaynor. Występował na eventach charytatywnych Muhammada Ali i Emerila Lagasse’a, a także u boku zespołu Billy’ego Joela. Sir Elton John, Gladys Knight, Tony Bennett, Jordin Sparks, Jason Derulo, Sam Moore, David Archuletta, David Foster, Andrea Bocelli, Mary J. Blige… wszyscy ci artyści nie tylko znają Ethana jako chłopca, który przed nimi wystąpił, ale i słusznie go podziwiają. Podobnie jak reszta świata!

Ramię w ramię z legendami

W 2010 roku Bortnick znalazł się pośród 70 artystów, którzy nagrali „We Are The World 25 for Haiti”, 25. rocznicę piosenki Michaela Jacksona i Lionela Richiego nagranej z innymi artystami na rzecz walki z głodem w Afryce. Wersja, w nagraniu której uczestniczył Ethan, powstała w ramach pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti i obejmowała największe nazwiska tamtych lat. To właśnie Ethan był najmłodszy z całego grona.

Zmieniając świat

Dobre uczynki nie są mu obce. „Jeśli masz coś, co cię pasjonuje – i nie musi to być muzyka; może to być sztuka, gotowanie, sport lub cokolwiek innego – myślę, że ważne jest, aby to wykorzystać i pomóc innym”, mówi Ethan. „Staram się robić wszystko, co w mojej mocy, aby pomagać potrzebującym oraz organizacjom charytatywnym – to najfajniejsza część tego, co robię. Cieszę się, że mogę pomagać innym ludziom”. W ten sam sposób działa jego muzyka, kojąc najgłębsze rany jego fanów. W 2017 roku sam zaczął szukać nowych talentów za sprawą projektu Celebration of Music (https://celebrationofmusic.com/home).

Czas wskoczyć na listy przebojów

Jeszcze jako dziecko występował nawet dla 80-tysięcznej publiczności. Pomimo szybko osiągniętego sukcesu, Ethan nie stracił zapału do komponowania muzyki, co doskonale pokazuje jego aktywność w ostatnim czasie – we współpracy z multiinstrumentalistą i producentem Dylanem Edmundsem, w listopadzie 2021 roku światło dzienne ujrzał singiel „cut my fingers off”, który spotkał się ze znakomitym odbiorem. W sierpniu artysta opublikował utwór „engravings”, który tylko potwierdził jego nieprzeciętny talent.

Noworoczne postanowienia

W 2023 Ethan planuje zatoczyć ze swoimi produkcjami jeszcze większe kręgi. 31 marca zaprezentował utwór „the last laugh” z animowanym teledyskiem stworzonym przez Kohanę Wilson (The Backseat Lovers; Dua Lipa & Elton John). Tegoroczna wiosenna trasa koncertowa Ethana obejmie 10 koncertów, w tym kilka w ramach festiwali, takich jak prestiżowy Montreux Jazz Festival. O sile jego przepełnionych wrażliwością kompozycji będziemy mogli przekonać się na początku maja w Warszawie.

Przyjdź na koncert w Warszawie!
Źródło: Sony Music Poland