Spotlight: Iniko

06/12/23

Spotlight: Iniko

Iniko to jedna z najciekawszych twarzy Brooklynu ostatnich lat. Łącząc potężny wokal, muzykalność i żądną przygód wyobraźnię, Iniko mierzy się z lękiem, umierającą miłością i filozofią. Nieustannie przyciąga nowych fanów – dziś ma ich już 2 mln na samym TikToku.

Będę jednym z największych; to przysięga, tak, to obietnica”. Biada tym, którzy powątpiewają w ten sukces: „Moi hejterzy zawsze będą bezimienni, nie daję im siły przebicia, nie daję im żadnej mocy”. To śmiałe stwierdzenie, ale i kwestia wiary – wiary w siłę sztuki i miejsce Iniko w królestwie kultury. Jak mówi: „Od zawsze wiem, że mam być kimś znanym w muzyce. To była tylko kwestia zdobycia narzędzi, platformy, a w końcu i wiedzy.
-Iniko dobrze zna swój cel


Dorastając jako dziecko artysty reggae, Iniko utożsamia dzieciństwo z brzmieniem chrześcijańskich artystów rockowych, klasycznych artystów R&B i Michaela Jacksona. W 2002 roku siostra Iniko wystąpiła u boku Króla Popu jako członkini Brooklyn Youth Chorus. Wtedy też wizje Iniko dotyczące muzycznej kariery zaczęły się krystalizować, co przyczyniło się do dołączenia do chóru. Mniej więcej w tym samym czasie wielu dorosłych dostrzegło talent 5-letniego dziecka.

Po ukończeniu szkoły przyszedł czas na odkrywanie nowej muzyki i wolności. Tak powstała „Luna” – piosenka o dziewczynie, która zmieniła się w księżyc. Szybko rozrastający się fandom otrzymał wkrótce m.in. „Crocodile Teeth (Remix)”, który zdobył tysiące streamów na SoundCloudzie. W 2020 roku przyszedł czas na przeróbki popularnych wydawnictw. Jednym z nich było „Do We Have a Problem?” Nicki Minaj, które ostatecznie przerodziło się w viralowe „The King’s Affirmation”.

Jako niebinarna osoba, Iniko chce stać w obronie queerowych rówieśników. To ambitny cel, na które nie mogło sobie wcześniej pozwolić przez fobię społeczną. Z nowym projektem w drodze, chce wykorzystać swoją muzykę jako lustro dla siebie i reszty świata.​

W mojej nowej muzyce nie chodzi tylko o to, kim jestem. Chodzi o to, kim wszyscy jesteśmy i kim chcielibyśmy być. Miejsce, w którym obecnie jestem, to największa wolność, jaką znam


Źródło: Sony Music Poland