Stajnia czy skalna grota… Gdzie zdarzył się cud…/?!/

„Nie było miejsca dla Ciebie w Betlejem w żadnej gospodzie i narodziłeś się, Jezu, w stajni, w ubóstwie i chłodzie”- to słowa jednej z popularnych kolęd, które słyszymy często zasiadając do uroczystej wieczerzy. Według tradycji, żłobek w którym Maryja położyła małego Jezusa zaraz po narodzinach, otaczały zwierzęta gospodarskie i pastuszkowie.

Dziś w Betlejem stoi imponująca Bazylika Narodzenia Pańskiego, która wyrosła w miejscu, w którym Panna narodziła syna. Kaplicą Żłóbka opiekują się franciszkanie. Ołtarz poświęcono postaciom Trzech Króli. Na pochodzącej z IV stulecia Chrzcielnicy widnieje napis: „Ku pamięci, odpoczynkowi i odpuszczeniu grzechów tych, których imiona zna Pan”. – Starożytna legenda rodem z krainy baśni podaje, że niegdyś stała w tym miejscu studnia, do której wpadła betlejemska gwiazda po tym, jak przyprowadziła trzech mędrców na miejsce narodzin Zbawiciela.

To punkt, do którego os lat zmierzały tysiące pielgrzymów i turystów. Czy jednak, klękając we wnętrzu bazyliki narodzenia pańskiego odwiedzający zginają kolana we właściwym miejscu. Wielu badaczy analizujących historię zbawienia przekonanych jest, że tradycja rozmija się w tym punkcie z prawdą. Wśród nich jest m.in. ks. Mariusz Rosik, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Badając wiele lat, miasteczko Betlejem, a jednocześnie analizując dokładnie zapisy ewangelistów, przekazy krążące wśród mieszkańców Ziemi Świętej naukowiec doszedł do wniosku, że miejscem narodzin Zbawiciela była skalna grota, którą miejscowi pasterze wykorzystywali do przechowywania swojej trzody. Ale tradycja pozostała. Do dziś Kaplicą Żłóbka opiekują się franciszkanie. Ołtarz poświęcono postaciom Trzech Króli. Na pochodzącej z IV stulecia Chrzcielnicy widnieje napis: „Ku pamięci, odpoczynkowi i odpuszczeniu grzechów tych, których imiona zna Pan”. – Starożytna legenda rodem z krainy baśni podaje, że niegdyś stała w tym miejscu studnia, do której wpadła betlejemska gwiazda po tym, jak przyprowadziła trzech mędrców na miejsce narodzin Zbawiciela. Coraz doskonalsze technologie i metody badawcze sprawią zapewne, że w przyszłości pojawią się kolejne teorie. Cokolwiek jednak myśl ludzka nie chciała by zmieniać w historii zbawienia, żłobek z siankiem pozostanie symbolem cudu, na który czekają kolejne pokolenia, i który jest dziś, także naszym udziałem!

źródło: www.iswinoujscie.pl

Let’s block ads! (Why?)

Źródło: iswinoujscie.pl

Radio Świnoujście

FREE
VIEW