Statek ratowniczy Pasat ruszył na pomoc obywatelowi Filipin

Statek ratowniczy Pasat ruszył na pomoc obywatelowi Filipin
Do Morskiego Pomocniczego Centrum Koordynacyjnego w Świnoujściu wpłynęła informacja o konieczności ewakuacji członka załogi statku. Filipińczyk, który przebywał na statku "Jakob Selmer", doznał urazu oka. Potrzebna była natychmiastowa pomoc medyczna, gdyż groziła mu utrata wzroku, a nawet życia, w razie rozprzestrzenienia się zakażenia metalicznymi opiłkami. Do akcji ratowniczej został skierowany statek Pasat ze świnoujskiego portu. O przebiegu akcji poinformował Rafał Goeck Rzecznik Prasowy Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa.

– Dnia 14.02.2023 r. około godz. 11:30 inspektor Morskiego Pomocniczego Centrum Koordynacyjnego w Świnoujściu otrzymał informację ze statku floty handlowej "Jakob Selmer" znajdującego się w rejonie redy portu Świnoujście, o potrzebie ewakuacji jednego z członków załogi, obywatela Filipin na ląd. W trakcie wykonywanych na pokładzie statku prac marynarzowi do oka przedostały się metaliczne opiłki. Brak natychmiastowej pomocy medycznej mógł doprowadzić do utraty wzroku poszkodowanego, a w przypadku możliwego dalszego rozprzestrzenienia się zakażenia, do bezpośredniego zagrożenia życia. Na pomoc obywatelowi Filipin skierowany został statek ratowniczy Pasat stacjonujący w Porcie Świnoujście. Ratownicy morscy po przybyciu na miejsce zdarzenia zwodowali łódź ratowniczą R2, znajdującą się na rampie rufowej Pasata, następnie podpłynęli nią do jednostki "Jakob Selmer", zabezpieczyli poszkodowanego, wrócili z nim na pokład Pasata i udali się na Nabrzeże Władysława IV w Świnoujskim porcie, gdzie na mężczyznę oczekiwał Zespół Ratownictwa Medycznego. Filipińczyk został przekazany w stanie ogólnym dobrym przybyłym ratownikom medycznym.

– Zgłoszenie dotyczyło 36-letniego mężczyzny, który podczas pracy na statku miał doznać urazu twarzy. Pacjent z powierzchownym urazem nosa i oka został zabezpieczony i przetransportowany do szpitala – informuje Paulina Heigel rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie.
źródło: www.iswinoujscie.pl