Stormzy powraca z kolejnym singlem

06/26/23

Stormzy powraca z kolejnym singlem

W grudniu Stormzy oficjalnie zdobył swój trzeci z rzędu album #1. „This Is What I Mean” zdobył spore uznanie krytyków. Teraz brytyjska gwiazda powraca z „Toxic Trait” we współpracy z Fredo. Produkcją zajął się Santan – brytyjski raper znany jako Dave, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Stormzy’ego.

Stormzy nie byłby sobą, gdyby premierze piosenki nie towarzyszył imponujący teledysk – dzieło brytyjskiego reżysera Femi Ladiego. Klip przedstawia wiele toksycznych sytuacji, skupia się na hazardzie, przemocy i gloryfikacji luksusowego stylu życia. W wielu momentach widzimy ukłon w stronę znaczących, historycznych momentów ostatnich lat, takich jak okładka magazynu „Esquire” Muhammeda Alego z 1968 roku czy wybitny obraz Kehinde Wileya „Statek głupców”. W połowie teledysku możemy zobaczyć scenę z sesji terapeutycznej Fredo (w roli terapeutki wystąpiła gwiazda brytyjskiej telewizji Alison Hammond). Mistrzowski teledysk kończy się sesją terapii grupowej, podczas której pojawiają się kolejni znani Brytyjczycy, tacy jak Ivorian Doll, Wretch 32 i Specs Gonzalez.

Reżyser teledysku komentuje: – Po wysłuchaniu tekstu postanowiłem dobrze się przy tym bawić. Podobał mi się pomysł ożywienia renesansowego obrazu, a jednocześnie nadal czułem się osadzony w świecie Stormzy’ego. Wspaniale, że współpracowaliśmy razem przy wszystkich scenariuszach – mogliśmy zaprosić Fredo i Alison Hammond na ich własną sesję terapii!

Teledysk powstał na początku roku w Londynie. W większości został nagrany szybką kamerą-robotem, którejego kamera może poruszać się w poziomie i w pionie z prędkością do 2 metrów na sekundę.

– Istnieje różnica między tworzeniem muzyki w wieku 22 lat, a robieniem tego, gdy zbliżasz się do trzydziestki – wyznał niedawno Stormzy w wywiadzie dla letniego wydania „Dazed Magazine”. – To rodzaj spokoju, stabilności i bezruchu, który można uzyskać tylko poprzez dojrzałość. Tracisz wszystkie nerwowe dreszcze i lęki, otrząsasz się z tego wszystkiego, bo jesteś już dorosłym mężczyzną.

Stormzy jest nie tylko jednym z najwybitniejszych raperów w Wielkiej Brytanii, ale także jednym z najbardziej utalentowanych muzyków i prawdziwą ikoną kultury. Wszystkie z jego dotychczasowych albumów („Gang Signs & Prayer”, „Heavy Is The Head” i „This Is What I Mean”) zajęły 1. miejsce w Wielkiej Brytanii, z czego dwa pierwsze zdobyły nominację do prestiżowej nagrody Mercury Music Prize.

Jego rozwój rozpoczął się na scenie undergroundowej, a twórczość od początku szła w parze z aktywizmem i zaangażowaniem w walkę z nierównościami społecznymi. Dziś raper jest jedną z najbardziej inspirujących osobowości kultury hip-hopowej w UK, nieustannie zachęcając fanów i słuchaczy do otwartego mówienia o swoich przekonaniach i walki o swoje prawa.

W 2018 roku Stormzy zapowiedział powstanie #Merky Books w ramach Penguin Random House UK. Ogłosił także stypendium wspierające Czarnych Brytyjskich studentów, którzy marzą o Uniwersytecie w Cambridge. Stormzy zdołał już wesprzeć edukację sześciu studentów. W 2021 HSBC przekazało 2 mln funtów na wsparcie trzydziestu studentów w ciągu najbliższych 3 lat.

W czerwcu 2020 roku Stormzy ogłosił uruchomienie organizacji charytatywnej #Merky Foundation, w ramach której przekazał 10 mln funtów na rzecz organizacji charytatywnych i ruchów zaangażowanych w walkę z nierównościami rasowymi, reformą wymiaru sprawiedliwości i wzmocnienie pozycji Czarnej społeczności w Wielkiej Brytanii.

Pod koniec zeszłego roku Stormzy ogłosił rozpoczęcie współpracy z firmą Adidas pod tytułem #Merky FC. Program zaangażowany jest we wzmacnianie zróżnicowanej reprezentacji piłkarskiej.
Źródło: Universal Music Polska