Święto jakiego dawno nie było – Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu!

Święto jakiego dawno nie było – Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu!
W ostatnią niedzielę czerwca tradycyjnie przypada Święto Marynarki Wojennej, które wieńczy obchody Święta Morza – dni nadzwyczajnych dla wszystkich związanych z morzem. Z tej okazji już w najbliższą sobotę (24 czerwca) w przeddzień święta MW marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża zapraszają do wspólnego świętowania w Świnoujściu!

Święto Morza, inaczej Dni Morza obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tych dniach świętują m.in. marynarze, portowcy, żeglarze, rybacy, stoczniowcy oraz wszyscy inni których życie związane jest z morzem. Finałem Święta Morza zgodnie z tradycją jest Święto Marynarki Wojennej, które przypada w ostatnią niedzielę czerwca.

Z tej okazji już w najbliższą sobotę 24 czerwca, w przeddzień obchodów Święta Marynarki Wojennej, zaplanowano szereg atrakcji i pokazów dostępnych dla wszystkich miłośników morskich klimatów, mieszkańców oraz gości odwiedzających Świnoujście, a także cały nasz region.

Zapraszamy Państwa do świętowania razem z marynarzami 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i poniżej przedstawiamy plan tegorocznych obchodów i imprez:

24.06. SOBOTA – 13:00 do 21:00
Festyn Marynarski
ul. Wybrzeże Władysława IV (Nabrzeże Fairplay od stacji ORLEN do Kapitanatu Portu)

Godz. 13.00 – 21.00 
Zwiedzanie wszystkich typów okrętów 8FOW (okręt: dowodzenia siłami obrony przeciwminowej, transportowo-minowy, trałowiec, nowoczesny holownik oraz najnowszy niszczyciel min w MW RP)

Pokaz sprzętu i uzbrojenia jednostek flotylli m.in.: autonomiczne pojazdy podwodne, sprzęt Grupy Nurków Minerów, sprzęt saperski i chemiczny, armata przeciwlotnicza z wozem kierowania ogniem, trenażer przeciwlotniczego zestawu rakietowego GROM, wozy Wojskowej Straży Pożarnej i zabezpieczenia medycznego.

Ponadto sprzęt zaprzyjaźnionej 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej: kołowy transporter opancerzony Rosomak i armatohaubica Dana.

Godz. 13:00
Koncert inauguracyjny i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu.

Godz. 14:30, 15:30, 16:30, 17:30
Pokazy dynamiczne m.in. ratownictwa morskiego z wykorzystaniem okrętów, łodzi motorowych, tratw ratunkowych i środków pirotechnicznych

Godz. 14:30
Marynarski poczęstunek – żołnierska grochówka.

Godz. 20:00
Koncert finałowy Orkiestry Wojskowej Świnoujście z rampy okrętu transportowo-minowego

Dla wszystkich zainteresowanych służbą wojskową będzie wystawione stanowisko informacyjne Wojskowego Centrum Rekrutacji w Świnoujściu, gdzie będzie można dowiedzieć się o formach i zasadach naboru do służby oraz, a także nowej formule, czyli Dobrowolnej Zasadniczej Służbie Wojskowej.

25.06. NIEDZIELA
Godz. 08.00
Podniesienie Wielkiej Gali Banderowej, a po zachodzie słońca iluminacja Gali Świetlnej na okrętach 8 FOW stacjonujących w Portach Wojennych w Świnoujściu i Gdyni. W ten sposób, zgodnie z tradycją morską, marynarze podkreślą uroczysty charakter swojego święta.

Godz. 12.00
Uroczysta Msza Święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym, ul. Piłsudskiego 43.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia tych dni z Marynarką Wojenną i 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża !

kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski
Sekcja Prasowa
8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Źródło: iswinoujscie.pl