Świnoujście rusza dziś z Orszakiem Trzech Króli

Świnoujście rusza dziś z Orszakiem Trzech Króli
W historii kościoła to jedno z najstarszych obchodzonych świąt. Najstarsze jego ślady pochodzą już z trzeciego wieku. Z czasem dzień epifanii, znany bardziej jako święto objawienia pańskiego zaczęła celebrować także zachodnia część Starego Kontynentu. Pierwotnie mówiło się o magach, którzy przybyli powitać nowego króla w Betlejem. W darze dla przyszłego króla przynieśli, niezwykle wówczas cenne dary; złoto, kadzidło i mirrę. Te wydarzenia wspominamy także dziś. Nie tylko w świątyniach ale także na ulicach miast. W Świnoujściu, ulicami centrum, już po raz szósty przejdzie orszak trzech króli. Świętowanie rozpocznie się o godz. 11.30 w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny „Gwiazdy Morza” przy ulicy Piastowskiej.

Królowie Kacper, Melchior i Baltazar reprezentować mieli trzy znane w średniowieczu kontynenty; Europę, Afrykę i Azję. Także dziś, ubrana w królewskie stroje trójka władców podąży do wyspiarskiego Betlejem. Przemarsz będzie okazją do wspólnego śpiewania kolęd. Trasa orszaku powiedzie jego uczestników ulicami centrum do Placu Wolności. Tu zaprezentowane zostaną tradycyjne jasełka czyli spektakl nawiązujący do ewangelicznego zapisu narodzin w Betlejem.

Fundacja Orszaku Trzech Króli dostarczyła już do Świnoujścia korony i królewskie dary, które trafią do uczestników świątecznego przemarszu. Świętowanie rozpocznie się wspomnianym, uroczystym nabożeństwem w kościele pw. NMP „Gwiazdy Morza przy ulicy Piastowskiej. Na Placu Wolności czekać będą już żołnierze z gorącą grochówką.

Organizatorzy liczą, że święto stanie się okazją do wspólnej, radości, spotkań z rodziną, znajomymi przyjaciółmi, rozmów i wspomnień, podobnych tym jakie toczą się w święta przy rodzinnych stołach.

źródło: www.iswinoujscie.pl