Teleopieka – coraz popularniejsza i skuteczna! Czy Świnoujście nie powinno skorzystać z przykładu gmin centralnej Polski!?

Teleopieka - coraz popularniejsza i skuteczna! Czy Świnoujście nie powinno skorzystać z przykładu gmin centralnej Polski!?
Najważniejszym argumentem za wprowadzeniem tego systemu są koszty –znacznie niższe niż te, którą ponoszą samorządy zapewniając swoim seniorom pobyt w domach pomocy społecznej. Społeczeństwo polskie tymczasem starzeje się i wciąż rosną wydatki przeznaczane na ten cel. Szczególnie widoczne jest to w takich miastach jak Świnoujście. Może więc warto skorzystać z przykładu miejscowości na Mazowszu.

Pomysł jest prosty; samorządy kupują dla grup seniorów urządzenia do zdalnego komunikowania się oraz opłaciła usługę abonamentową pozwalają zdalnie łączyć się z centrum alarmowym. Dzięki temu seniorzy zagrożeni nagłym atakiem choroby w bardzo prosty sposób mogą wzywać pomoc i, dzięki temu, szybciej pomocy uzyskać. A wszystko dzięki wykorzystaniu nowych technologii.

Osoby objęte systemem otrzymują urządzenie do zakładania na rękę przypominające elektroniczny zegarek. W sytuacji złego samopoczucia, upadku wystarczy dotknąć „cyferblatu" i służby ratunkowe natychmiast otrzymują informacje kto wzywa pomocy, gdzie się znajduje, na jakie schorzenia cierpi. Dzięki temu pomoc dociera do seniorów znacznie sprawniej.

Reprezentanci samorządów na Mazowszu zgodnie stwierdzają, że wdrożenie systemu znacznie obniża koszty opieki społecznej, a osoby starsze i schorowane nie boją się samotnie wyjść do miasta, na spacer.

Mazowieckim gminom wprowadzającym system udało się uzyskać środki zewnętrzne, które pokryły znaczną część poniesionych kosztów. Czy podobny system można by zorganizować także u nas? Mamy nadzieję, że władze rozważą sprawę!

źródło: www.iswinoujscie.pl Źródło: iswinoujscie.pl