Terytorialsi rosną w siłę. Nowi żołnierze stawili się w szczecińskich koszarach

Terytorialsi rosną w siłę. Nowi żołnierze stawili się w szczecińskich koszarach
Ostatni raz w tym roku nowi żołnierze wstąpili w piątek do 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To 60 osób – kobiet i mężczyzn z całego województwa zachodniopomorskiego. Tym samym jednostka liczy już prawie 1200 Terytorialsów.

W koszarach 14 ZBOT odbyło się w piątek wcielenie do jednostki tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z wojskiem. Z samego rana zgłosili się przed bramą jednostki w Szczecinie – Podjuchach w cywilnych ubraniach i z walizkami. Po kilku godzinach byli już umundurowani a cywilny ekwipunek zamienili na odzież i sprzęt spakowany do wojskowych plecaków.
Terytorialsi rosną w siłę. Nowi żołnierze stawili się w szczecińskich koszarach [1]

Rozpoczęli tzw. „szesnastkę”, czyli trwające 16 dni szkolenie podstawowe dedykowane dla osób, które nigdy wcześniej nie miały na sobie wojskowego czy np. policyjnego munduru a chcą zostać żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. W piątek zostali poinstruowani na temat zasad wojskowego zachowania się, przebadani przez lekarza, wpisani do wojskowej ewidencji i oczywiście umundurowani. Później wyjechali do batalionu w Choszcznie, gdzie rozpoczną swoje szkolenie. – To nie będą łatwe dni, ale każdy z nowych żołnierzy ma tego świadomość – zapowiada zastępca dowódcy 14 ZBOT ppłk Tomasz Rejczak. – Nasze szkolenie jest bardzo intensywne, trwa całe dnie a także w nocy, żołnierze nie rozstają się z bronią niczym na amerykańskich filmach. Ale jestem pewien, że szkolenie to da im wiele satysfakcji i pozwoli poznać swoje możliwości.

W czasie „szesnastki” instruktorzy w Choszcznie zwracać będą szczególną uwagę na szkolenie z wojskowej taktyki, czyli poruszania się i działania w terenie. Przed żołnierzami także strzelania z karabinków MSBS Grot, nauka udzielania pierwszej pomocy, szkolenie z topografii i elementów musztry. „Szesnastkę” zakończy uroczysta przysięga wojskowa, którą złożą na placu apelowym koszar w Choszcznie 3 grudnia.Terytorialsi rosną w siłę. Nowi żołnierze stawili się w szczecińskich koszarach [2]

Kim są nowi zachodniopomorscy Terytorialsi? Wśród 60 nowych żołnierzy jest 14 kobiet. – To charakterystyczne dla całej naszej formacji, a szczególnie dla naszej brygady, w której kobiety stanowią ok. 23 procent stanu jednostki – wyjaśnia ppłk Tomasz Rejczak. – Służba w WOT pozwala bowiem godzić życie zawodowe i rodzinne z wojskową pasją i niesieniem pomocy innym w kryzysowych sytuacjach. Stąd panie dużo chętniej wybierają WOT niż zawodową służbę w wojskach operacyjnych.

Nowi żołnierze pochodzą z różnych środowisk i są w różnym wieku, ale wielu z nich to ludzie młodzi, bo aż 23 z nich nie ukończyło jeszcze 20 roku życia. Pochodzą zarówno z dużych miast, np. ze Szczecina (15 osób), ze Stargardu, Kołobrzegu, Koszalina czy ze Szczecinka, jak i małych miejscowości, np. ze Sławoborza, Starego Czarnowa, Radowa Małego, Wrzosowa czy Świerzyna.Terytorialsi rosną w siłę. Nowi żołnierze stawili się w szczecińskich koszarach [3]

Wśród nowych żołnierzy są m.in. bracia ze Szczecina. To Dominik i Kamil (29 i 27 lat).

– Z zamiarem wstąpienia do WOT nosiłem się już długo – mówi Dominik, na codzień instruktor nauki jazdy. – Pozwala mi łączyć służbę z pracą. Sytuacja na świecie jest nieciekawa, więc chcę być gotowy bronić kraju, gdyby zaszła taka potrzeba.

Do wstąpienia w szeregi 14 ZBOT namówił swojego brata. – Mama jest dumna, że będzie miała dwóch żołnierzy – mówi Kamil. – A jest nasz aż dziesięcioro rodzeństwa w domu.
Do tych, którzy rozpoczęli w piątek „szesnastkę” za tydzień dołączy kolejnych 42 żołnierzy, którzy rozpoczną szkolenie uzupełniające. To byli żołnierze czy absolwenci Legii Akademickiej, czyli osoby, które złożyły już przysięgę.Terytorialsi rosną w siłę. Nowi żołnierze stawili się w szczecińskich koszarach [4]

Razem z nimi 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczyć będzie prawie 1200 żołnierzy – ochotników i żołnierzy zawodowych. – Jednostka wciąż się rozrasta. Nie mała w tym zasługa naszych żołnierzy – rekruterów – mówi ppłk Rejczak. – Tylko w tym roku przyprowadzili oni w szeregi zachodniopomorskich Terytorialsów aż 232 osoby.

Kolejna „szesnastka”, czyli szansa na wstąpienie do 14 ZBOT odbędzie się w przyszłym roku. Szkolenie odbędzie się w ramach „Ferii z WOT”, w czasie ferii zimowych. Adresowane będzie szczególnie do uczniów, studentów i nauczycieli, czyli osób, które ten wolny czas chciałyby wykorzystać na szkolenie wojskowe.
Żołnierzem OT może zostać każdy pełnoletni, niekarany polski obywatel. Chętni powinni kontaktować się z Wojskowymi Centrami Rekrutacji bądź rekruterami WOT. Kontakt do nich znajduje się na stronie rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.plTerytorialsi rosną w siłę. Nowi żołnierze stawili się w szczecińskich koszarach [5]

Marcin Górka,
rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej