Universal Music Polska wyda muzykę do spektaklu „1989”

Źródło: Universal Music Polska
05/27/24

Universal Music Polska wyda muzykę do spektaklu „1989”

Jesienią 2024 r. ukaże się album z piosenkami do „1989” – hitowego musicalu o bohaterach polskiej „Solidarności”. Płyta zostanie wydana przez Universal Music Polska w wersji fizycznej i cyfrowej. Do jesieni ukazywać się będą single.

Zapisz się na premierę pierwszego utworu – „Danuta odbiera Nobla”:

„1989” to spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery (Paszport Tygodnika POLITYKA w kategorii Teatr), formą nawiązujący do amerykańskiego „Hamiltona”. Wielokrotnie nagradzany i wyprzedany na kilka kolejnych miesięcy do przodu musical to efekt koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Pomysłodawcą musicalu jest Marcin Napiórkowski (semiotyk kultury, doktor habilitowany kulturoznawstwa, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego).

Zobacz repertuar w Krakowie: https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/1989

Zobacz repertuar w Gdańsku: https://teatrszekspirowski.pl/event/musical-1989/

Transmisja inscenizacji „1989” odbędzie się dziś (27.05.2024) o godz. 20:00 w TVP1 i na kanale live w TVP VOD.

Na stronie spektaklu czytamy:

„(…) Rewolucyjny musical «Hamilton» Lin-Manuela Mirandy wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców. Za brzmienie «1989»odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz «Webber» znany m.in. z wieloletniej współpracy z «Łoną»”.

„1989” ukazuje upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożywają na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historii, a bohaterstwo przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie towarzyszą bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

Preorder albumu z muzyką do spektaklu rozpocznie się w czerwcu 2024 r. na www.muzyka.sklep.pl.

blank