Wieczór w języku polskim z laureatką literackiej Nagrody Nobla Olgą Tokarczuk w ramach Uznamskich Dni Literatury 27 maja

Wieczór w języku polskim z laureatką literackiej Nagrody Nobla Olgą Tokarczuk w ramach Uznamskich Dni Literatury 27 maja
Festiwal literacki polsko-niemieckiej wyspy Uznam zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. Wieczór autorski i rozmowa odbędą się w języku polskim. Bilety dla gości z Polski dostępne są w cenie 15 euro.

Nadmorski kurort Heringsdorf, 11 maja 2023 r. Laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk podczas ekskluzywnego wieczoru autorskiego w ramach Uznamskich Dni Literatury, dnia 27 maja w Seetelhotel Villa Esplanade w Heringsdorf przeczyta fragmenty swojej powieści „Empuzjon”. Będzie to niemiecka premiera powieści, która ukazała się niedawno w przekładzie Lisy Palmes i Lothara Quinkensteina. Fragmentom powieści będzie towarzyszyła rozmowa z publicystą Manfredem Ostenem. Wieczór odbędzie się w języku polskim.

Powieścią, którą można czytać także jako swoisty homage dla „Czarodziejskiej Góry” Tomasza Manna, którą pisarz ukończył na Uznamie w 1924 roku, Olga Tokarczuk powraca na wyspę Uznam, z którą jako przewodnicząca jury Uznamskiej Nagrody Literackiej oraz jako jej laureatka jest blisko związana. W 2012 roku otrzymała Uznamską Nagrodę Literacką. Od 2019 roku jest przewodniczącą jury przyznającego nagrodę i prezentowała na wyspie Uznam m.in. swoje dzieła „Księgi Jakubowe” i „Anna In w grobowcach świata”. Powieść „Empuzjon” spotkała się z uznaniem i pozytywnymi recenzjami w niemieckiej prasie.

Podobnie jak w „Czarodziejskiej górze” Tomasza Manna, główną rolę w powieści Tokarczuk odgrywa pacjent chory na gruźlicę przebywający na początku XX wieku w sanatorium, ale nie w Szwajcarii, lecz w Sokołowsku na Dolnym Śląsku. Goście sanatorium – w przeważającej mierze mężczyźni – w codziennych rozmowach poruszają wielkie tematy, jak choćby to, czy w Europie dojdzie do kolejnej wojny. Jeszcze ważniejsze od tych rozmów wydaje się być dla Tokarczuk spojrzenie na pozornie przypadkowe konwersacje między pensjonariuszami; na ukrytą lub jawną mizoginię, za pomocą której również w tej powieści autorka, jak twierdzi, próbuje znaleźć „inny sposób patrzenia na świat”. To zapierająca dech w piersiach powieść o nowoczesnej Europie, która stara się odkryć własną przeszłość i odnaleźć swoją tożsamość; emocjonalna podróż, której szybko się nie zapomni.

Bilety i dalsze informacje dostępne są na www.usedomerliteraturtage.de, we wszystkich biurach sprzedaży na wyspie Uznam oraz pod tym linkiem.

O Uznamskich Dniach Literatury
Co roku Uznamskie Dni Literatury otwierają sezon kulturalny na słonecznej wyspie Uznam, prezentując wraz z zaszczytnym autorami i autorkami nowe perspektywy literackie i poruszając palące problemy współczesności. Festiwal literatury spogląda przy tym poza nasze wschodnie granice, odkrywa nieznane perspektywy, przełamuje uprzedzenia i łączy w czasie i przestrzeni.

Laureatki literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk, Swietłana Aleksijewicz i Herta Müller były w ostatnich latach ulubienicami publiczności. Także inni czołowi autorzy i autorki co roku ożywiają literacką wyspę Uznam. Szczególnym wydarzeniem jest uroczyste przyznanie Uznamskiej Nagrody Literackiej młodym pisarzom, którzy w wyjątkowy sposób zasłużyli się dla dialogu europejskiego.

www.usedomerliteraturtage.de