Witajcie w erze „NeX GEn” Bring Me The Horizon

Źródło: Sony Music Entertainment Poland

Bring Me The Horizon – POST HUMAN: NeX GEn

Listen to POST HUMAN: NeX GEn by Bring Me The Horizon.

Czytaj więcej

Czekanie dobiegło końca. Brytyjski zespół rockowy nareszcie powraca z nowym albumem „NeX GEn”! Fani z Polski będą mogli usłyszeć materiał na żywo już 8 czerwca podczas Mystic Festival w Gdańsku.
Grupa rozpoczęła 2024 rok grając dla ponad 140 tys. fanów podczas swojej największej jak dotąd trasy po Wielkiej Brytanii. Zapowiedziała także swój pierwszy stadionowy występ w São Paulo oraz zdobyła nagrodę BRIT Award dla Najlepszego zespołu alternatywnego/rockowego. Tym razem przyszła pora na drugi rozdział czteroczęściowej serii „Post Human”.
Krążek stanowi świadectwo rozwoju zespołu zarówno pod względem brzmienia, jak i koncepcji. To kontynuacja wydanego w 2020 roku albumu „POST HUMAN: Survival Horror”, na którym znalazły się współprace z YUNGBLUD, Nova Twins, BABYMETAL i Amy Lee z Evanescence oraz wielkie hity „Teardrops” i „Obey”. Choć brzmienie albumu jest naprawdę ciężkie, wokal Oliego jeszcze nigdy nie brzmiał tak melodyjnie.

Zespół tak naprawdę rozpoczął nową erę w 2020 roku, wydając pierwszą z czterech EP-ek zatytułowaną „POST HUMAN: SURVIVAL HORROR”. EP-ka została nagrana podczas pierwszych lockdownów, niemal całkowicie zdalnie. Zespół dogłębnie wyraził wówczas swoje uczucia złości, strachu, pustki i rozpaczy. „NeX GEn” przybiera jednak zupełnie inny kierunek – grupa postawiła na poszukiwanie nadziei, co mogliśmy usłyszeć już w singlach „Kool Aid”, „DiE4u”, „AmEN!” i „DArkSide”. Krążek ma bardziej melodyjny, post-hardcore’owy klimat; jednocześnie kipi wyjątkową, przyszłościową kreatywnością zespołu.
„Pierwsze wydawnictwo było raczej wezwaniem do broni, mówiącym: «Jesteśmy wściekli, boimy się, jesteśmy w środku pandemii» – po prostu krzyczeliśmy o wszystkich tych rzeczach, którymi się martwiliśmy”, wyjaśnia Oli. „Ten album mówi: «OK, więc co robimy?». Pod tym względem musiała to być całkiem pozytywna płyta, a przynajmniej ja miałem takie nastawienie. To było jednak spore wyzwanie – zdałem sobie sprawę, że nie potrafię pisać pozytywnych tekstów. Muszą chociaż pochodzić z miejsca ciemności lub w jakiś sposób się z nią łączyć. Nie mogę być jak Coldplay i jasno pisać o wierze w siebie i kochaniu siebie. Nie umiem tego robić. Chodzi jednak o to, jak zacząć”.

Oli mówi, że pisanie albumu trwało „wieki”. Częściowo dlatego, że zespół myślał, że lockdown będzie trwał znacznie dłużej. Kiedy sytuacja się poprawiła, ich harmonogramy szybko wypełniły się koncertami i występami na festiwalach, takich jak Reading i Leeds (gdzie dołączył do nich Ed Sheeran) oraz Download Festival w Wielkiej Brytanii, Good Things w Australii, NEX FEST w Japonii czy When We Were Young and Sick New World w Las Vegas.
Jednym z powodów, dlaczego praca zajęła im tak długo, jest również fakt, że koncepcja szybko przekształciła się w coś większego, niż pierwotnie wyobrażali sobie jej twórcy. „Post-Human: Survival Horror” stał się czymś o wiele większym, a przygotowanie kontynuacji wymagało znacznie większego zaangażowania.
Z jednej strony grupa zawsze wiedziała, jak będzie wyglądać „Post Human”. Z drugiej, Oli także musiał zadać sobie pewne pytania. Podczas pandemii piosenkarz ponownie wpadł w narkotyki i musiał zaczerpnąć pomocy. „Myślałem, że było już w porządku, ale po prostu miałem inne sposoby ucieczki”, wspomina. „Karmiłem się wszystkim wokół – graliśmy duże koncerty i tak dalej, a kiedy przestaliśmy, zdałem sobie sprawę, że te problemy nadal istnieją”.

Album dobitnie mówi o jego problemach, na przykład w „n/A”, które przypomina spotkanie AA – chórki „Hello Oli you f—king knobhead, did you think you had us fooled?” śpiewane były przez publikę podczas trasy po Wielkiej Brytanii. Oli mówi jednak, że wiele rzeczy starannie ukryto.

To prawdziwy album koncepcyjny z pełną narracją nawiązującą do pierwszej płyty, ale koncepcja jest ukryta i pogrzebana. Nie wszyscy będą zainteresowani. Dla niektórych może jednak przypominać książkę o samopomocy. Jest tu wiele rzeczy, niektóre są całkiem jasne, ale wiele z nich jest tajemniczych i ukrytych. Ludzie będą musieli to rozpracować.

Nawet nagrywanie „NeX GEn” było inne. Po nagraniu poprzedzającego wydawnictwa „bez przebywania w tym samym pomieszczeniu jednocześnie”, lokalizacja w końcu nie była przeszkodą. Grupa odbyła sesje w Ameryce, Australii, w nowym domu Oliego w Brazylii oraz we własnym studiu zespołu w Sheffield. Po raz kolejny nie zabrakło inspirujących gościnnych występów – od bohaterów posthardcore’u, takich jak Daryl Palumbo z Glassjaw i Spencer Chamberlain i Aaron Gillespie z Underoath, po ikonę współczesnego rapu Lil Uzi Verta i wschodzącą gwiazdę elektroniki AURORĘ.
Zespół zdołał uchwycić coś, co przypomina ich początki sprzed jakichś 20 lat. „Pamiętam, że kiedy wypuściliśmy «Kool Aid», niektórzy narzekali na produkcję, ponieważ podkręciliśmy wszystko do 11. A ja myślałem: «Brzmi fajnie!». Dla mnie brzmi to po prostu jak hardcorowy występ”.
Nie chodzi o to, że Bring Me The Horizon patrzy wstecz – wręcz przeciwnie. „NeX GEn” to dzieło zespołu, który nie boi się rzucić wyzwania zarówno sobie, jak i muzycznemu światu. Przygotujcie się na prawdziwą ewolucję!
Lista utworów „POST HUMAN: NeX GEn”:
1. [ost] dreamseeker
2. YOUtopia
3. Kool Aid
4. Top 10 staTues tHat CriEd bloOd
5. liMOusIne (feat. AURORA)
6. DArkSide
7. a bulleT w- my namE On (feat. Underoath)
8. [ost] (spi)ritual
9. n/A
10. LosT
11. sTraNgeRs
12. Rip (duskCOre RemIx)
13. AmEN! (feat. Lil Uzi Vert & Daryl Palumbo of Glassjaw)
14. [ost] puss-e
15. DiE4u
16. DIg It
W skład Bring Me The Horizon wchodzą wokalista Oli Sykes, gitarzysta Lee Malia, basista Matt Kean i perkusista Mat Nicholls. Nominowany do nagród BRIT i Grammy, nagradzany platynowymi płytami kwintet Bring Me The Horizon to jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych z Wielkiej Brytanii. Do tej pory sprzedał ponad 5 milionów albumów na całym świecie i zagrał wyprzedane koncerty w ponad 50 krajach. W czerwcu grupa będzie headlinerem podczas Mystic Festival w Gdańsku.
Grupa rozpoczęła nową erę w 2020 roku, wydając pierwszą z czterech EP-ek zatytułowaną „POST HUMAN: SURVIVAL HORROR”. Wydawnictwo spotkało się z entuzjazmem krytyków i zadebiutowało na szczycie brytyjskiej listy albumów. W 2022 roku zespół wystąpił na gali BRIT Awards u boku Eda Sheerana, dając elektryzujący występ z „Bad Habits”.
Wcześniej, w 2019 roku, Bring Me The Horizon wypuścił szósty album zatytułowany „amo”, który zadebiutował na 1. miejscu w 17 krajach i został okrzyknięty jednym z najbardziej oczekiwanych albumów 2019 roku przez Billboard. Dzięki „amo” grupa zdobyła swoją drugą nominację do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy rockowy album, a utwór „MANTRA” został wyróżniony w kategorii Najlepsza rockowa piosenka. „That’s The Spirit” pokrył się platyną i znalazł się na 2. miejscu listy przebojów Billboardu w Stanach Zjednoczonych.
Pierwszą nominację do BRIT Award otrzymali w 2021 roku, a nagrodę – w 2024 roku w kategorii Najlepszy zespół alternatywny/rockowy, pokonując The Rolling Stones i Blur. Zespół może się też pochwalić miliardem wyświetleń swoich teledysków na YouTube oraz miejscem na liście 500 najczęściej streamowanych na świecie artystów. Jeszcze przed premierą „NeX GEn”, single z serii „Post Human” zostały odtworzone ponad 500 milionów razy.
blank