Wylądowanie helikoptera rządowego na terenie wojska – związek z ćwiczeniem Anakonda 23

Wylądowanie helikoptera rządowego na terenie wojska - związek z ćwiczeniem Anakonda 23
W niedzielę rano na terenie wojska pojawił się rządowy helikopter, co wzbudziło zainteresowanie i zaniepokojenie mieszkańców okolicy. Zapytaliśmy rzecznika 8. Flotylli Obrony Wybrzeża o to, co mogło spowodować taki incydent.

Okazało się, że w sobotę rozpoczęła się aktywna faza jednego z największych ćwiczeń, w które w tym roku zaangażowana jest właśnie 8 Flotylla Obrony Wybrzeża – Anakonda 23. Ćwiczenie to ma na celu przetestowanie zdolności obronnych polskiej armii w przypadku zagrożeń zewnętrznych.

Jak podał kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski z sekcji prasowej Flotylli, helikopter rządowy wylądował na terenie wojskowym w związku z planowanymi działaniami związanymi z ćwiczeniem Anakonda 23. Jak wyjaśnił rzecznik, lądowanie helikoptera było elementem zaplanowanej akcji i nie ma powodu do niepokoju.

Anakonda jest ściśle skoordynowana z amerykańskim ćwiczeniem pk. Defender-23 oraz szwedzkim Aurora-23 w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą „Exercise Trifecta”.

8 Flotylla Obrony Wybrzeża do realizacji zadań wydziela okręty: dowodzenia siłami OPM, transportowo-minowy, trałowce czy jednostki pomocnicze.

Na stronie internetowej Wojska Polskiego można znaleźć więcej informacji na temat ćwiczenia Anakonda 23 i jego przebiegu. Warto podkreślić, że takie manewry są niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa kraju i jego mieszkańców.

Informacje odnośnie ćwiczenia można znaleźć również na naszej stronie:
www.wojsko-polskie.pl/8fow/articles/aktualnosci-w/anakonda-23-na-morzu/
źródło: www.iswinoujscie.pl