Wylewki na komary, czy może lepiej zafundować mieszkańcom zakup „offów”?

Wylewki na komary, czy może lepiej zafundować mieszkańcom zakup „offów”?
Komary dają się wszystkim ostro we znaki. Przetarg na ich zwalczanie jeszcze nie został rozstrzygnięty, gdyż dopiero 13 maja Miasto zdecydowało się go rozpisać, a termin zgłaszania ofert upływa 23 maja. Odkomarzanie nie wiedzieć czemu będzie mogło się rozpocząć od 6 czerwca zgodnie z projektem umowy. Okazuje się jednak, że wylewki na larwy objęte są inną umową i już trwają od 1 kwietnia.

Miasto zleciło tą usługę firmie ze Świnoujścia „Gospodarstwo Morskie” Ryszarda Tkaczonka. Umowa ma trwać do 31 sierpnia. Koszt tej usługi to …. 4.000 zł. za miesiąc, czyli razem miasto wyda 20.000 zł.
Zastanawia nas jakim cudem za tak śmiesznie małe pieniądze, które nawet nie starczą na pewno na zakup wystarczająco profesjonalnych środków do skutecznego zwalczania larw komarów, a już na pewno nie pokryją też kosztów paliwa i pracownika. W czym jest biznes? Wygląda na jakąś ściemę chyba, że miasto skuteczności sprawdzać nie zamierza.

——————————————————————————————————————-
Dzień dobry,
Zwalczanie larw komarów ("wylewki") w Świnoujściu w 2022 r. wykonuje Pan Jerzy Tkaczonek, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą "Gospodarstwo Morskie" w Świnoujściu. Umowa zawarta została na okres od 1 kwietnia do 31 sierpnia br. Miesięczny koszt realizacji umowy to 4.000,00 zł netto, natomiast za cały okres obowiązywania umowy, wynagrodzenie wykonawcy wyniesie 20.000,00 zł netto.

Zabieg zwalczania larw komarów wykonywany jest nietoksycznym związkiem chemicznym, działającym na zasadzie tworzenia bardzo cienkiego filmu (błony) na powierzchni wody i przerwania cyklu życiowego komarów. Akcja prowadzona jest na wszystkich zamieszkałych obszarach oraz terenach zielonych na prawo i lewobrzeżu należących do Miasta, w tym skwerach, placach zabaw, przy przeprawach promowych. Rozpoczęła się od specjalnych tzw. wylewek na terenach podmokłych, stawach w parku i innych terenach miejskich, gdzie stoi woda.

Trzeba pamiętać, że Świnoujścia z racji swojego położenia na wyspach otoczonych wodą, w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie nie prowadzi się walki z komarami, jest wyjątkowo narażone na plagi komarów. Dodatkowo akcje odkomarzania nie są prowadzone w ogóle, albo sporadycznie także po niemieckiej stronie wyspy. W granicach Miasta znajduje się również znaczna część terenów zielonych należących do Lasów Państwowych, gdzie również nie przeprowadza się odkomarzania.

Jak twierdzą naukowcy, nie ma jednej stuprocentowej metody walki z tymi owadami. Największy problem z tymi owadami polega na tym, że komary mają ogromny potencjał rozwoju, a przede wszystkim adaptacji do różnych warunków, zarówno tych naturalnych, jak i stworzonych przez człowieka. Błyskawicznie rozmnażają się nie tylko w stałych akwenach czy na podmokłych terenach, ale również w oczkach wodnych na posesjach czy ogródkach działkowych, nieczyszczonych rowach melioracyjnych i rynnach, resztkach wody w porzuconych oponach itp. miejscach. Aby nie dopuścić do dodatkowego rozmnażania się tych owadów, należy systematycznie czyścić rynny, oczka wodne znajdujące się przy domach czy na ogródkach działkowych itd.

Pozdrawiam

Jarosław Jaz
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych
Urząd Miasta Świnoujście

——————————————————————————————————————–

Ponieważ skutecznie to gryzą komary, to może lepiej byłoby w takim razie, żeby Miasto przeznaczyło co miesiąc te 4.000 zł. na zakup i rozdawało mieszkańcom środki przeciw komarom? Miasto powinno zamówić je w gigantycznej ilości, bo w sklepach pustki a sezon na komary dopiero się zaczyna.

Czy przez to, że miasto oszczędza na tępieniu komarów – kolejny rok mają one nas zagryzać?

źródło: www.iswinoujscie.pl