Yvonne Loriod „The Complete Vega Recordings 1956 – 1963”

Źródło: Universal Music Polska
02/07/24

Yvonne Loriod „The Complete Vega Recordings 1956 – 1963”

Z okazji setnej rocznicy urodzin jednej z najważniejszych artystek XX wieku, Universal Music France prezentuje po raz pierwszy kompletne nagrania Yvonne Loriod dokonane dla wytwórni Vega.

Składająca się z 13 płyt CD kolekcja to przegląd rozległego repertuaru fortepianowego Yvonne Loriod, od Mozarta, Chopina, Schumanna, Liszta, Albéniza i DeFalli, przez Berga, Barraqué’a i Weberna, po Messiaena i Bouleza. Wiele nagrań pojawia się tutaj po raz pierwszy na płytach CD. Dołączony do kolekcji dwujęzyczny booklet zawiera kopię oryginalnej okładki, rzadkie zdjęcia, biografię pianistki oraz teksty Claude’a Samuela, Nigela Simeone oraz Rogera Muraro.

Jeśli w przyszłości dojdzie do napisania ostatecznej historii muzyki XX wieku, Yvonne Loriod znajdzie w niej zaszczytne miejsce jako jedna z najbardziej wpływowych artystek współczesności, nie tylko ze względu na swój wyjątkowy związek z Messiaenem, ale jako wybitna nauczycielka oraz interpretatorka dzieł współczesnych kompozytorów i fenomenalna pianistka, z zapierającym dech w piersiach repertuarem.

Reputacja Yvonne Loriod wynikała nie tylko z jej wyjątkowego związku z muzyką męża: była jedną z najpotężniejszych i najbardziej przekonujących orędowniczek muzyki XX wieku w czasach, gdy prawie żaden pianista nigdzie nie grał – lub nie mógł grać – modernistycznych utworów, takich jak Druga Sonata Bouleza czy Sonata Barraqué’a. Jej repertuar wykraczał poza muzykę kompozytorów takich jak Boulez, Barraqué, Bartók, Jolivet i Henze, była również chwalona za swojego Mozarta, Chopina, Schumanna, Berga i Albéniza, wśród wielu innych. Niezwykła biegłość techniczna oraz wybitna umiejętność kształtowania barwy i energia wniosły do jej kreacji estradowych i do nagrań tęczowy blask. Choć była bardzo powściągliwa w tej kwestii, była również utalentowaną kompozytorką, ale zdecydowała się skoncentrować na występach i na swoich uczniach, była także szanowaną członkinią jury wielu międzynarodowych konkursów fortepianowych.

Dumne dziedzictwo Universal Music Group to także niezwykłe i czasami mało znane katalogi mniejszych, lokalnych wytwórni, które są skarbnicami rzadkich nagrań czekających wciąż na ponowne odkrycie. Wśród nich są także katalogi Disques Véga, Club français du disque i Boîte à musique, w całości należące obecnie do Universal Music France.

blank