Zagrożone pożarem. Lasy pod ochroną leśników i strażaków

Najwyższy stopień zagrożenia pożarami, trzeci, wprowadziła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. W całej Polsce zagrożenie pożarowe określane jest jako duże.
W miniony weekend odnotowano dziewięć pożarów, które strawiły ponad dwa hektary lasu. Łącznie od początku roku 38 pożarów o łącznej powierzchni blisko sześciu hektarów.

Ewentualny pożar w każdej chwili może przybrać rozmiar trudny do opanowania. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z nr alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z nr alarmowym 112.

W Polsce od 2004 r. obowiązuje zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu. Zakaz wypalania traw jest również jednym z wymogów dobrej kultury rolnej. Rolnicy, którzy złamią zakaz, mogą być pozbawieni dopłat. Mimo zakazów, co roku, wraz z nadejściem wiosny płoną trawy.
Rocznie Lasy Państwowe na ochronę przeciwpożarową przeznaczają około 100 mln zł. Od lat Lasy inwestują w system ochrony przeciwpożarowej. Na system zabezpieczenia lasów przed pożarami składa się wiele elementów. Jednym z ich są również zbiorniki retencyjne. Powstają one w ramach programów tzw. małej retencji.. Te leśne oczka i stawy nie tylko zatrzymują wodę w lesie chroniąc go przed suszą, ale w razie pożaru służą strażakom i leśnikom za punkty czerpania wody. W latach 2016-2022 Lasy Państwowe realizują już drugą fazę programów, w ramach działań leśnicy stworzą lub udrożnią kilka tysięcy obiektów, które zmagazynują dodatkową wodę.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

Let’s block ads! (Why?)

Źródło: iswinoujscie.pl