Ze Świnoujścia znika stacja dializ. To początek horroru dla pacjentów

Ze Świnoujścia znika stacja dializ. To początek horroru dla pacjentów
Już w grudniu swoją działalność zakończy stacja dializ w Świnoujściu. To bardzo zła wiadomość dla wszystkich pacjentów korzystających ze stacji dializ znajdującej się w "Rusałce". Jak informuje nas mieszkaniec powodem jej zamknięcia są względy ekonomiczne. – Do Świnoujścia na dializy przyjeżdżają pacjenci nie tylko ze Świnoujścia ale też z okolicznych miejscowości. Dializy odbywają się na trzy zmiany dziennie, a dializowani pacjenci mają przydzielone dializy w poniedziałek, środę i piątek, a kolejni we wtorek, czwartek i sobotę. Dializowanie nerek jest niezbędne do życia tych pacjentów i bulwersującym staje się powód ekonomiczny zamknięcia stacji – opisuje mieszkaniec.

Z listu mieszkańca wyczytaliśmy także, że 12 października w tej sprawie odbyło się zebranie pacjentów z ordynatorem stacji dializ ze Szczecina.

– Chciałbym poruszyć ważny temat dotyczący zdrowia pacjentów ze Świnoujścia oraz spoza miasta, którzy wymagają dializ. Z dniem 20.12.2022 roku stacja dializ w Świnoujściu, która mieści się w zakładzie przyrodoleczniczym "Rusałka" zostanie zamknięta. W dniu 12.10.2022 r. o godzinie 12:20 roku w Rusałce na korytarzu odbyło się zebranie pacjentów z ordynatorem dializ ze Szczecina. Pan ordynator oznajmił, że stacja dializ w Świnoujściu będzie zlikwidowana. Powodem mają być względy ekonomiczne – dodaje mieszkaniec.

Czytelnik podkreśla, że dializowanie nerek jest niezbędne do życia tych pacjentów i bulwersującym staje się powód ekonomiczny zamknięcia stacji.

Mieszkaniec zwraca uwagę także na to, że ze stacji dializ w Świnoujściu korzystali także Niemcy.

– Na dializy do Świnoujścia przyjeżdżali również obywatele z Niemiec, którzy przebywali w naszym mieście w sanatoriach lub na wczasach, co tym bardziej potwierdza potrzebę istnienia takiej stacji w tym mieście – opisuje mieszkaniec.

Likwidacja stacji dializ w Świnoujściu oznacza początek horroru dla pacjentów, którzy na dializy będą musieli dojeżdżać kilkadziesiąt kilometrów.

– Jako alternatywę pacjenci mają stacje dializ w odległych miejscowościach. Wielu pacjentów ma choroby, które utrudniają transport, szczególnie tak odległy i trzy razy w tygodniu. Same dializowanie trwa ponad 4 godziny. Do tego dochodzą badania lekarskie, podłączanie i odłączanie. Transport ze Świnoujścia do Szczecina i z powrotem będzie bardzo uciążliwy i czasochłonny gdyż trzeba pojechać i odwieźć wszystkich pacjentów z okolicznych miejscowości. Większość pacjentów porusza się na wózkach inwalidzkich. Reasumując wyprawa na dializy do Szczecina i z powrotem będzie trwała od świtu do nocy, co jest ponad siły pacjentów. Nasuwa się pytanie czy w takim mieście jakim jest Świnoujście, w którym budowane są potężne inwestycje nie da się utrzymać stacji do dializ dla pacjentów z niewydolnością nerek? Czy może nasz Prezydent Miasta Świnoujście we współpracy z Radnymi Miasta pomoże chorym w sprawie, która jest niezbędna aby mogli żyć? Martwimy się o naszych bliskich i razem z nimi przeżywamy tą złą wiadomość jaką jest zamknięcie stacji dializ w Świnoujściu – podsumowuje mieszkaniec.

Przesłaliśmy w tej sprawie pytanie do Urzędu Miasta i czekamy na odpowiedź.
źródło: www.iswinoujscie.pl