Zmarł Tadeusz Gala: były wiceprezydent Świnoujścia, oddany miastu i jego mieszkańcom

iswinoujscie.pl • Środa [13.01.2021, 20:30:58] • Świnoujście

Zmarł Tadeusz Gala: były wiceprezydent Świnoujścia, oddany miastu i jego mieszkańcom

fot. Sławomir Ryfczyński / archiwum

Smutna wiadomość dotarła do nas dziś ze Szczecina gdzie od pewnego czasu mieszkał. Tam też 22.01.2021 o godz. 12.00 na cmentarzu rodzina i przyjaciele pożegnają zmarłego. Czy na tej uroczystości pojawi się również reprezentant Świnoujścia? Na pewno zmarły zasłużył sobie na ten gest. Niemal całe życie poświęcił naszemu miastu, jako działacz społeczny, samorządowiec inżynier. Był jednym z promotorów idei budowy tunelu pod Świną, choć publicznie bronił opinii, że podwodna przeprawa powinna być budowana inną technologią.

22 grudnia 1998 roku, podczas drugiej sesji III kadencji samorządu Świnoujścia, radni dokonali wyboru członków zarządu miasta. Do grona najbliższych współpracowników prezydenta Stanisława Możejki wszedł m.in. Tadeusz Gala. Był to czas, którym znaczącym źródłem finansowania inwestycji stały się środki unijne. I m.in. na Tadeuszu Gali spoczęło zadanie by tę szansę miasta wykorzystać, otworzyć Świnoujście na przygraniczną współpracę. Nie tylko w urzędzie był zaangażowanym członkiem społeczności miejskiej. Wiedza i doświadczenie inżynierskie pozwalały mu skutecznie doradzać przy realizacji inwestycji miejskich oraz przedsiębiorcom działającym w Świnoujściu.

Gorący zwolennik budowy stałego połączenia po wielu analizach miał jednak na ten temat swoje własne zdanie, którego bronił publicznie. Tadeusz Gala dowodził, że w warunkach Świnoujścia najlepiej sprawdzi się tunel zbudowany metodą elementów zatapianych, gdzie byłoby przede wszystkim taniej, bezpieczniej i od razu zbudowane po dwa pasy ruchu. To wszystko miało być wyprodukowane w Polsce. Swoje opinie publikował w mediach, m.in. portalu iswinoujscie.pl.

Choć był przede wszystkim człowiekiem czynu, trafnie potrafił ocenić znaczenie polityki. Nigdy nie stał z boku wydarzeń i przemian w tej sferze. Ostatnim akordem tego zaangażowania, jeszcze w Świnoujściu było tworzenie miejskich struktur partii Wolni i Solidarni założonej przez zasłużonego dla Polski założyciela i działacza Solidarności Walczącej, marszałka seniora Kornela Morawieckiego. 28 listopada 2017 roku władze WiS powierzyły mu funkcję przewodniczącego świnoujskich struktur partii.

Ostatnie lata życia poświęcił nie tylko pracy ale także rodzinie. Wraz z żoną zamieszkali w Szczecinie. Często jednak odwiedzał Świnoujście, spacerował ulicami miasta, A ze znajomymi dzielił swoje satysfakcję faktu, że mógł być przed laty w gronie, które nadawało perspektywiczne kierunki rozwoju Świnoujścia, miasta ważnego na mapie kraju, a równocześnie – turystycznej oazy otwartej na gości przybywających pociągami, samochodami czy na pokładach jachtów.

A oto jego odważne publikacje:

iswinoujscie.pl • Niedziela [19.05.2019, 19:04:53] • Świnoujście
Ustawa JUST 447
iswinoujscie.pl/artykuly/60085/

iswinoujscie.pl • Piątek [19.10.2018, 11:50:30] • Świnoujście
Ciepło+
iswinoujscie.pl/artykuly/56807/

iswinoujscie.pl • Piątek [22.12.2017, 17:09:37] • Świnoujście
Tadeusz Gala: Suplement do tunelu
iswinoujscie.pl/artykuly/52183/

iswinoujscie.pl • Wtorek [05.12.2017, 19:21:52] • Świnoujście
Tadeusz Gala: Dlaczego wybrano metodę budowy tunelu TBM?
iswinoujscie.pl/artykuly/51914/

źródło: www.iswinoujscie.pl

Let’s block ads! (Why?)

Źródło: iswinoujscie.pl