Air wydadzą reedycję płyty „Moon Safari”. Premiera rocznicowego wydania już 8 marca 2024

Źródło: Warner Music Poland
01/30/24

Air wydadzą reedycję płyty „Moon Safari”. Premiera rocznicowego wydania już 8 marca 2024

Aby na jeszcze większą skalę świętować 25. rocznicę wydania przełomowego, debiutanckiego albumu „Moon Safari”, 8 marca 2024 duet Air wyda edycję deluxe swojego dzieła.

Wydanie (Deluxe 2CD/Blu Ray Audio-Video) zawierać będzie materiał w jakości Dolby Atmos, a także rzadkie czy wcześniej niepublikowane nagrania, jak również film Mike’a Milla z 1998 roku pt. „Eating, Sleeping, Waiting & Playing”. Dokument nakręcony został podczas pierwszej w historii światowej trasy koncertowej zespołu.

Informacja o premierze „Moon Safari – 25th Anniversary Deluxe Edition” ukazuje się po tym, jak Air ogłosił, że wykona swoją debiutancką płytę w całości, podczas koncertów, które odbędą się w lutym i w marcu w Europie. Ponieważ bilety na występy wyprzedały się w ekspresowym tempie, duet dodał kolejne daty na późną wiosnę i lato, w tym na legendarny festiwal Sonar w Barcelonie.

Obchodząca 25. rocznicę wydania płyta „Moon Safari” wyniosła Nicolasa Godina i Jeana-Benoîta Dunckela na najwyższy szczebel drabiny muzyki elektronicznej i odcisnęła niezatarte piętno na popkulturze końca XX wieku.

Pomimo tego, że Godin i Dunckel byli wówczas młodymi dwudziestokilkulatkami i wydali do tej pory tylko jedną EP-kę, ci dwaj studenci astrofizyki i architektury zaczęli tworzyć swój własny wszechświat z pewnością siebie i rodowodem doświadczonych profesjonalistów.

Spuścizna albumu jest dziś niezaprzeczalna, ale w momencie premiery wielomilionowy sukces wcale nie był pewny. W okamgnieniu wpływ brzmienia downtempo spod znaku Air można było dostrzec w każdym zakątku świata.

Byliśmy duetem robiącym coś elektronicznego, marzącym o sprzedaży 10 000 egzemplarzy i byciu uznanym przez innych muzyków za fajnych. Wtedy nagle poznaliśmy świat. Według mnie brzmienie tego albumu jest głębokie, uniwersalne, pełne miłości i tajemnicy 

— wspomina Dunckel. 


Dzięki „Moon Safari”, muzyka Air zafascynowała niektórych z wielkich wizjonerów końca XX wieku – Davida Bowiego, Madonnę, Becka – a także wpłynęła na wybitnych estetów nadchodzącego wieku – w tym Charlotte Gainsbourg, Kevina Parkera i Sofię Coppolę, której twórczy związek z Air stał się równie synergiczny, jak związek Angelo Badalamentiego i Davida Lyncha (kolejny fan Air).

„Moon Safari” przyniosło przebojowe single „Kelly Watch The Stars”, „All I Need” i „Sexy Boy” i rozeszło się w milionach egzemplarzy na całym świecie, a Air zyskał status headlinera na najważniejszych festiwalach. Po 25 latach nietrudno zrozumieć, dlaczego „Moon Safari” przetrwało próbę czasu. To nastrój, w którym chce się żyć wiecznie. Objawienie. Muzyka dla lepszej przyszłości.

Dla mnie „Moon Safari” jest doskonałe – podsumowuje Godin.