Źródło: Universal Music Polska
Album jest dostępny od 6 czerwca w serwisach cyfrowych, a premiera fizyczna zaplanowana jest na 13 czerwca 2025.
Pięćdziesiąty album Angeli Hewitt dla Hyperion Records to trzecia część cyklu nagrań solowych utworów fortepianowych Mozarta i zawiera Sonaty fortepianowe K. 457, 533, 545, 570 i 576, 12 Wariacji na temat „Ah vous dirai-je, Maman” K. 265, Fantazję c-moll K.475, Rondo D-dur K. 485, Gigue G-dur K. 574, Adagio h-moll K.540 oraz Rondo A-dur K. 511.
Jest to jednocześnie pierwszy album Hyperion Records, którego obie wersje – fizyczna oraz cyfrowa – będą dostępne w Universal Music Group.
Najbardziej zrównoważone akordy na planecie… Jeśli chcesz Mozarta z apollińskiego punktu widzenia, z nieskazitelnymi powierzchniami i nienagannymi proporcjami, Hewitt jest twoją idealną pianistką – Gramophone
Jeśli ten pierwszy tom jest jakimkolwiek wyznacznikiem, podróż będzie radością… Hewitt sprawia, że [sonaty] brzmią, jakby były grane bez wysiłku – BBC Music Magazine
Klasyczna gra Hewitt: przenikliwa, jasna, inteligentna – i tak pełna informacji, jak jej wciągające notatki w książeczce do płyty – The Guardian
Jedna z czołowych pianistek świata, jest szczególnie znana ze swoich nagrań utworów Bacha, w trakcie ponad trzydziestu lat współpracy z Hyperion Records Angela Hewitt nagrała wszystkie solowe utwory na instrumenty klawiszowe Bacha, a obszerna dyskografia pianistki obejmuje również nagrania Couperina, Rameau, Scarlattiego, Chopina, Liszta, Schumanna, Chabriera, Granadosa, Fauré, Ravela, Debussy’ego, Messiaena oraz wszystkie trzydzieści dwie sonaty Beethovena.
Urodzona w muzycznej rodzinie, Angela Hewitt rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku trzech lat. W wieku dziewięciu lat dała swój pierwszy recital w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Toronto, a później studiowała na Uniwersytecie w Ottawie u francuskiego pianisty Jean-Paula Sevilli. Zdobycie pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Bacha w Toronto w 1985 roku zapoczątkowało jej międzynarodową karierę.
Angela Hewitt pojawia się na całym świecie w wielu najbardziej prestiżowych salach koncertowych, od nowojorskiej Carnegie Hall po Sydney Opera House, występuje także na licznych festiwalach muzycznych, między innymi w Lucernie, Verbier, Osace, Pradze, w Nowym Jorku (Lincoln Center) i w Londynie (BBC Proms).
Jej własny, coroczny Festiwal Muzyczny Trasimeno odbywa się każdego lata w Umbrii i prezentuje recitale oraz koncerty kameralne wybranych międzynarodowych artystów oraz – oczywiście – samej Angeli Hewitt. Kursy mistrzowskie pianistki oraz teksty o muzyce jej autorstwa, w tym także notki do bookletów jej albumów cieszą się dużą popularnością.
