Calum Scott prezentuje nowy singiel „Lighthouse”

Źródło: Universal Music Polska
01/19/24

Calum Scott prezentuje nowy singiel „Lighthouse”

Artysta jest obecnie w trasie z Edem Sheeranem.

Multiplatynowy artysta Calum Scott wraca ze znakomitym singlem „Lighthouse”. Pełna rozmachu miłosna piosenka pokazuje tego brytyjskiego wokalistę i songwritera podchodzącego do swojego ulubionego podszytego soulem popu z większą odwagą i pewnością siebie niż kiedykolwiek wcześniej.

Wyprodukowane przez The Nocturns (Charlie Martin i Joe Housley), którzy pracowali wcześniej z takimi artystami jak Lauv czy Anne-Marie, „Lighthouse” skupia się na wyeksponowaniu wokalu Caluma, który uczynił go uwielbianym na całym świecie artystą, zbliżającym się do 10 mld globalnych streamów. Utwór rozpoczyna się delikatnym wprowadzeniem, ale z czasem nabiera pędu dzięki pulsującym rytmom, dynamicznej partii pianina i wspaniałym, wielowarstwowym wokalom, które pasują do mocnej deklaracji pełnego oddania ze strony Caluma.

– To opowieść o świetle w ciemności, nadziei na horyzoncie, która nawet jeśli jest w oddali i prawie ledwo ją widać, przypomina ci o tym, co jest ważne i co sprawia, że czujesz się bezpieczny – mówi Scott. – Piosenka powstała w czasie, gdy tęskniłem za domem i nawet FaceTime czy SMS-y mogły być dla mnie taką latarnią morską (ang. lighthouse). Nagrywając ten utwór, naprawdę przekroczyłem swoje granice. Starałem się zaśpiewać go z możliwie największą pasją i surową, czystą emocją. Produkcja umożliwiła mi to i sprawiła, że ta historia brzmi autentycznie, a przy tym jest w stanie wypełnić stadiony, na których będę śpiewał, wspierając Eda Sheerana – dodaje.

W tworzeniu „Lighthouse” artystę wsparli Martin, Housley, Corey Sanders (James Arthur, The Chainsmokers) i Jon „MAGS” Maguire – stały współpracownik Caluma, współautor jego nagrodzonego pięciokrotną platyną singla „You Are The Reason”. W tekście znajdziemy zarówno delikatne wyznania, jak i nieskrępowany romantyzm, co w połączeniu z żywymi dźwiękami gitary, basu i instrumentów klawiszowych, pozwoliło uzyskać efekt bezdyskusyjnego poruszenia, którego euforyczne oddziaływanie utrzymuje się długo po zakończeniu utworu.

„Lighthouse” to pierwszy tegoroczny singiel Caluma. To także jego pierwsze wydawnictwo, odkąd w październiku ukazał się duet „At Your Worst” nagrany wspólnie z mającą na koncie platynową płytę niemiecką artystką Zoe Wees. Jeszcze przed wydaniem tego utworu Scott zrobił na słuchaczach duże wrażenie klimatyczną współpracą z producentem, DJ-em i multiinstrumentalistą Jaxem Jonesem w utworze „Whistle”. Od czasu wydania swojego nagrodzonego złotem debiutanckiego albumu „Only Human”, na którym znalazły się m.in. wspomniane „You Are The Reason” i trzykrotnie platynowy cover „Dancing On My Own”, artysta stale wzmacnia swoją pozycję, m.in. dzięki drugiemu w karierze krążkowi „Bridges” (2022 r.), który na całym świecie przekroczył już 600 mln streamów.

Za sprawą koncertów choćby w Dubaju Calum kontynuuje swoją trasę u boku Eda Sheerana podczas jego rozszerzonej „Mathematics Tour” po Azji i Europie. Artyści zawitają m.in. do Japonii, Singapuru, Tajwanu i innych miejsc, w których Scott będzie mógł oczarować publiczność swoimi hipnotyzującymi występami, w trakcie których pokazuje charyzmę i intensywność, które widzowie zobaczyli już podczas „Bridges World Tour” – globalnej trasy, która rozpoczęła się w 2022 r. koncertami w Ameryce Północnej – a także w trakcie festiwalowych koncertów z lata 2023 r. Aktualną rozpiskę występów artysty można znaleźć na jego oficjalnej stronie. W Polsce będzie można go zobaczyć 12 i 13 lipca w Gdańsku!

Wydany w 2018 r. debiutancki album Caluma Scotta „Only Human” osiągnął status złotej lub platynowej płyty w 21 krajach oraz zgromadził łącznie 12,5 miliarda streamów. Na krążek trafiły przełomowy hit „You Are The Reason” (25. miejsce na Spotify US Viral 50 i Top 10 na iTunes w 38 krajach), jak również niezwykle popularny cover „Dancing On My Own” z repertuaru Robyn (nominacja do BRIT w kategorii Najlepszy brytyjski singiel). Piosenka „Where Are You Now”, którą Calum nagrał we współpracy z belgijskim producentem Lost Frequencies stała się hitem, a teledysk do utworu ma obecnie prawie 140 milionów odsłon na YouTube.

Przez ostatnie lata muzyka Caluma regularnie pojawiała się w najważniejszych programach telewizyjnych czy serialach. Artysta postanowił wkroczyć na zupełnie nowe, odważne artystyczne ścieżki, co udowodnił w singlu „Biblical” z drugiej płyty „Bridges”. Na albumie znalazły się także utwory „Heaven”, „If You Ever Change Your Mind” i „Rise” („jedna z 50 najbardziej inspirujących piosenek LGBTQ+ wszech czasów” według „Rolling Stone”). W ubiegłym roku artysta wystąpił w warszawskiej Stodole.

blank