elbow zapowiada nowy album „AUDIO VERTIGO”. Pierwszy singiel już dostępny

Źródło: Universal Music Polska
01/29/24

elbow zapowiada nowy album „AUDIO VERTIGO”. Pierwszy singiel już dostępny

„Nawiązaliśmy do The Meters, Beastie Boys, Sly and Family Stone, Jimiego Hendriksa, Arctics, Queens of the Stone Age, Bolana, Toma Waitsa, Public Enemy i Alison Moyet, a to zaledwie pierwszy singiel” – Guy Garvey, październik 2023

elbow wrócą w marcu z dziesiątym albumem studyjnym „AUDIO VERTIGO”. Nagrywany przez cały 2023 r. w domowych studiach zespołu, Migration Studios w Gloucestershire, The Dairy w Londynie i miksowany w Blueprint Studios w Salford, krążek jest znaczącą zmianą dla grupy po wydaniu „Flying Dream 1” w 2021 roku. 

Według słów wokalisty i autora tekstów Guya Garveya, „AUDIO VERTIGO” zostało zbudowane z „surowych rytmów stworzonych przez nas, grających razem w garażowych pokojach” i jest zarówno „bardziej bezpośrednie, jak i zróżnicowane dźwiękowo niż jego poprzednik”.

Sam zespół określa „AUDIO VERTIGO” mianem ciężkiego, swingującego i pełnego zaraźliwych funkowych rytmów albumu. Wydawnictwo ukazuje elbow jako zespół łączący miłość do różnorodnych stylów. Już w otwierającym krążek utworze „Things I’ve Been Telling Myself for Years” słychać z jednej strony Beastie Boys, a z drugiej Johna Bonhama. Dla porównania „Balu” jest zaraźliwie funkowe, a singlowy „Lover’s Leap” to według Guya „motyw przewodni futurystycznego serialu kryminalnego”. 

Zespół zaprezentował „Lover’s Leap” w programie Grahama Nortona:

Ambitna wizja zespołu nie ogranicza się jedynie do muzyki. W tekstach Guy także kreśli szeroką panoramę, poruszając tematy zauroczenia zakochanymi w sobie ludźmi, upominając się o własne złudzenia i wybaczając sobie popełnione błędy. Artysta nawiązuje także do zagrożeń ery cyfrowej, opowiada o prawdziwej walce na noże, a także znajduje przyjaciół – prawdziwych i wyimaginowanych. Jak widać, pod względem lirycznym na „AUDIO VERTIGO” również dzieje się bardzo dużo.

„AUDIO VERTIGO” ukaże się nakładem Polydor Records 22 marca. Album będzie dostępny na winylu, płycie CD oraz w digitalu. Limitowana winylowa wersja dostępna w sklepie elbow będzie wytłoczona na przezroczystej płycie i wydana w lustrzanym opakowaniu. Dodatkowo w części sklepów można znaleźć niebiesko-przezroczystą wersję, natomiast na Amazonie dostępny jest limitowany nakład podpisanych przez zespół płyt CD.

W związku z tym, że „AUDIO VERTIGO” to album nagrany z myślą o graniu go na żywo, już w maju zespół ruszy w trasę koncertową. Aktualny harmonogram występów znajduje się na stronie elbow.

„Audio Vertigo” – lista utworów:

1. Things I’ve Been Telling Myself for Years

2. Lovers’ Leap

3. (Where Is It?)

4. Balu

5. Very Heaven

6. Her to the Earth

7. The Picture

8. Poker Face

9. Knife Fight

10. Embers of Day

11. Good Blood Mexico City

12. From the River

blank