Źródło: Sony Music Entertainment Poland
Utwór „taki mały ja”, czwarty singiel z nadchodzącej debiutanckiej płyty kuqe 2115, chwyta za wszystkie, nawet te najbardziej skostniałe serca. To opowieść o sile, wytrwałości i nieustannej walce o marzenia, które przenikają każdy dźwięk tej kompozycji. Historia powstawania „taki mały ja” zaskakuje swoją niezwykłością, pełna jest pasji i oddania, co czyni ten utwór wyjątkowym i głęboko poruszającym.
Być może część z was już zapoznała się z serią vlogów z Republiki Środkowoafrykańskiej, publikowanej na kanale na YouTube Kuby Pateckiego (szerzej znanego jako “Patec Wariatec”, czy po prostu “Patec”). Możecie w nich doświadczyć niesamowitej, pełnej przygód i wzruszających chwil podróży do Afryki reprezentantów wytwórni 2115, z kuqe 2115 wraz Patecem. Początkowo niesieni przez ciekawość i chęć poznania kompletnie obcego świata, z misją na stworzenie czegoś wspólnie oraz bezpośrednio dla tamtejszej społeczności. Korzystając z zaproszenia zakonnika i misjonarza o. Benka Pączki, ekipa pojechała poznać tamtejszy świat, zderzyć się z nieznanymi realiami i finalnie – oddać się miłości do muzyki.
Benek od 11 lat jest częścią misji katolickiej zakonu Kapucynów w Republice Środkowoafrykańskiej, a od 8 lat prowadzi szkołę dla ponad 100 osób – African Music School. To cudowne miejsce rozwoju, spełniania marzeń, nauki gry na instrumentach i obsługi programów muzycznych. To jednocześnie schronienie przed niełatwą codziennością w kraju, doświadczonym skrajnym ubóstwem i konfliktami zbrojnymi, który od lat pogrążony jest w wojnie domowej. Hamuje ona rozwój społeczeństwa na płaszczyźnie gospodarczej i kulturowej. Na ulicach, poza skrajnym ubóstwem, co rusz dostrzec można wojskowych związanych z różnymi podmiotami pilnujących porządku na ulicach i siebie wzajemnie. Od wojsk ONZ, państwowej armii i mundurowych pomniejszych jednostek zorganizowanych dookoła aktualnej władzy, po okrytych złą sławą najemników z tzw. grupy Wagnera. Republika Środkowoafrykańska to kraj nieustannego niepokoju o to co będzie jutro.
Przesłaniem szkoły, przyświecającym jej działanie jest zamiana karabinów na instrumenty muzyczne. Motywem kolejnych działań jest piękne i poruszające hasło “One musician more, one soldier less”. Edukacja otwiera perspektywy, poszerza horyzonty i buduje nową codzienność. Muzyka kształtuje lepszą rzeczywistość, pełną miłości i empatii – uczuć, które w perspektywie nieustającej wojny domowej zdają się być często obce. Pierwsi uczniowie przy wsparciu o. Benka odnoszą międzynarodowe sukcesy, stając się studentami wyższych uczelni muzycznych m.in. Berklee Music College na nowojorskim Brooklynie, Akademii Muzycznej w Krakowie i we Wrocławiu. Dla tamtejszej młodzieży są to dokonania, które jeszcze do niedawna były poza zasięgiem, a przy wsparciu Benka i jego szkoły stają się pięknymi realiami.
Niedawnym gościem African Music School był kuqe 2115, który za cel objął sobie wsparcie muzyczne uczniów szkoły oraz oraz skorzystanie z ich umiejętności przy finalizacji utworu „taki mały ja”. Przez kilka dni wspólnie pracowali w szkole muzycznej, poznając swoje zdolności muzyczne i ucząc się wiele od siebie nawzajem. Prowizoryczne warunki pracy nie przeszkodziły w stworzeniu chwytającego za serce utworu. Wspólnie nagrali chóry i bębny, które możecie usłyszeć już teraz. Wzruszeni tamtejszą młodzieżą i dziećmi, ich zapałem i tętniącą miłością do muzyki wytwórnia 2115, Kuba Patecki oraz Fundacja Akeda postanowili otworzyć zbiórkę na budowę profesjonalnego studia nagrań. W Republice Środkowoafrykańskiej dotychczas nie powstało żadne studio nagraniowe – mimo że jest to kraj trzykrotnie większy od Polski, nie ma zarejestrowanego żadnego utworu muzycznego w swojej historii. Ich wieloletnia kultura przekazywana jest z ust do ust i nie ma szansy utrwalić się w niezmienionej formie dla następnych pokoleń. Wspólnymi siłami możemy to zmienić i pozwolić kolejnym muzycznym talentom z Republiki Środkowoafrykańskiej rozwijać skrzydła i spełniać marzenia.
Zbiórka w niecałe 24 godziny osiągnęła ponad 90% zakładanego celu. W niespełna 10 dni do akcji dołączyło 22 tys. osób, okazując swoje wsparcie dla projektu. Na dwa dni przed zamknięciem zbiórki – 28 sierpnia, cel finansowy został przekroczony prawie dwukrotnie, na kwotę 460 tys. zł. Utwór kuqe wraz z teledyskiem dopełniającym opowieść o Centralnej Afryce w 5 dni po premierze uzyskał 2 mln odsłon na YouTubie i 1,5 mln odsłuchów w serwisie Spotify – dochód z klipu artysta postanowił przeznaczyć na dalszy rozwój African Music School.
Projekt połączył serca tysięcy ludzi, co widać po niekończących się wpłatach i wzruszających komentarzach, a piosenka “taki mały ja” to najpiękniejsza pamiątka z tej podróży, jaką mogliśmy otrzymać.