Źródło: Universal Music Polska
Deutsche Grammophon publikuje światową premierę nagrania zaginionego walca Fryderyka Chopina w wykonaniu Lang Langa.
To nie jest najbardziej skomplikowana muzyka Chopina, ale jeden z najbardziej autentycznych stylów kompozytora, jaki można sobie wyobrazić – Lang Lang
Lang Lang dokonał nagrania odnalezionego niedawno 200-letniego walca, uważanego za dzieło Fryderyka Chopina (1810 – 1849). Deutsche Grammophon z przyjemnością ogłasza premierę tego utworu w serwisach stremingowych w piątek, 8 listopada.
Jak donosi „The New York Times”, rękopis walca został odkryty przez kuratora Robinsona McClellana, w trakcie katalogowania kolekcji pamiątek w Bibliotece i Muzeum Morgana na Manhattanie. Zapis dokonany został na kartce wielkości karty indeksowej (10x12cm), ma napis „Valse” i dopisek „Chopin” na górze strony (nie jest to podpis kompozytora). Po przeprowadzeniu kompleksowych testów papieru i tuszu, przeanalizowaniu pisma i elementów stylu muzycznego oraz w ścisłej współpracy ze specjalistami w zakresie muzyki Chopina uważa się, że dzieło to jest najprawdopodobniej nieznanym wcześniej walcem kompozytora, napisanym około 1830-35 roku.
Chopin komponował walce przez całą swoją karierę, tworząc urzekające elegancją, wyrafinowaniem oraz innowacyjnością pianistyczną utwory, przekraczające ramy typowej dla jego czasów „muzyki salonowej”. Walce Chopina prezentują kontrastujące nastroje, od wirującej energii po melancholijną refleksję. Walc „Found in New York”, w tonacji a-moll, ma tylko 48 taktów i zaczyna się w mrocznym, dramatycznym nastroju, miękkimi, dysonansowymi brzmieniami, przechodzącymi w burzliwe akordy. Jak zauważa dr Artur Szklener, Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, „utwór ma cechy błyskotliwego stylu, który zgadza się ze wskazanym, możliwym czasem powstania tej kompozycji”.
To nagranie pojawia się tuż po światowej premierze nagrania „A Very Little Night Music”, odkrytego na nowo dzieła Mozarta. Nieznana wcześniej Serenada C-dur, K 648 została odkryta przez badaczy z Międzynarodowej Fundacji Mozarteum w kolekcji Carla Ferdinanda Beckera Miejskiej Biblioteki Muzycznej w Lipsku. Składający się z siedmiu miniaturowych części utwór na trio smyczkowe, został przedstawiony opinii publicznej 19 września 2024 roku, przez Międzynarodową Fundację Mozarteum.
Deutsche Grammophon wydała w zeszłym miesiącu trzy różne interpretacje tego dzieła: wersję na dwoje skrzypiec, wiolonczelę i klawesyn, drugą na dwoje skrzypiec, kontrabas i klawesyn oraz adaptację utworu na orkiestrę.
Lang Lang jest dzisiaj jednym z najbardziej rozpoznawalnych pianistów na świecie. Sprzedał miliony albumów, zdobywając szczyty klasycznych list bestsellerów. Ogłoszony jednym ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie przez magazyn „TIME”, w czasie ostatnich dziesięciu lat wystąpił przed największymi osobistościami współczesnego świata, prezydentem USA – Barrackiem Obamą, Królową Elżbietą II, czy Papieżem Franciszkiem, a także dał olbrzymią ilość wyprzedanych całkowicie koncertów na całym świecie, z udziałem najlepszych orkiestr oraz dyrygentów.
Artysta dotarł do ogromnych rzesz telewidzów na całym świecie, występując na ceremonii otwarcia Olimpiady w Pekinie (2008) czy w finale Pucharu Świata FIFA (2014), a także u boku artystów takich jak Metallica, Pharrell Williams czy Herbie Hancock, w trakcie uroczystości wręczania nagród Grammy. Lang Lang otrzymał także swoją gwiazdę w Hollywood Walk of Fame.
Podkreślić trzeba koniecznie niezwykłą aktywność Lang Langa na polu edukacji, poprzez The Lang Lang International Music Foundation oraz Keys of Inspiration ®. Zainspirował ponad 40 milionów dzieci do nauki gry na fortepianie i rozwinął niezwykle udane programy edukacyjne. Albumy Lang Langa, „Piano Book” (2019) oraz „Goldberg Variations” (2020) stały się międzynarodowymi bestsellerami. Jeden z najbardziej wpływowych muzyków klasycznych na świecie, ma ponad 20 milionów obserwatorów w mediach społecznościowych.
Artysta głęboko wierzy w to, że „Muzyka czyni nasze życie lepszym – uzdrawia, jednoczy oraz inspiruje, a to wszystko sprawia, że jesteśmy lepszymi ludźmi”.