„Murder On The Dancefloor” Sophie Ellis-Bextor dostało drugie życie

Źródło: Universal Music Polska
01/12/24

„Murder On The Dancefloor” Sophie Ellis-Bextor dostało drugie życie

Piosenka zyskała ogromną popularność dzięki filmowi „Saltburn”. 

Wydana oryginalnie w 2001 r. piosenka „Murder On The Dancefloor” jest jednym z największych hitów Sophie Ellis-Bextor. Po premierze utwór trafił do Top 5 brytyjskiej listy przebojów, teraz obserwujemy jej renesans. Dzięki temu, że hit pojawił się w głośnej scenie filmu „Saltburn”, w krótkim czasie jego licznik streamów na Spotify podskoczył o 1,4 mln, co pozwoliło utworowi trafić na playlistę z najpopularniejszymi utworami na świecie. Sophie po raz pierwszy w karierze trafiła do zestawienia Hot 100 w Stanach. W Polsce utwór znalazł się w Top 50 Spotify. 

„Murder On The Dancefloor” jest soundtrackiem do zamykającej film sceny, w której bohater grany przez Barry’ego Keoghana tańczy nago.

„Wow… Dziękuję Wam wszystkim za miłość dla ‘Murder…’. Szczęśliwego nowego roku” – skomentowała na Twitterze/X nowe wieści Sophie. W wywiadzie dla NME artystka powiedziała: – Tak naprawdę nie wiedziałam, jaką rolę ten utwór odegra w filmie, dopóki nie zobaczyłam go na pokazie. Uwielbiam go. Myślę, że to zabawny, inteligentny film. Naprawdę mi się podobał. 

Artystka dodała, że cieszy się, że reżyserka Emerald Fennell wykorzystała jej utwór, ponieważ – jak sama powiedziała – twórcy „nie mieli żadnego planu B”. – Ona po prostu czuła, że to wszystko łączy się ze sobą, pasuje do tonu tego filmu. Podobała jej się pewnego rodzaju słodycz popowej piosenki połączona tekstem, który pełni w niej rolę małego żądła. Myślę, że to po prostu działa. To dla mnie bardzo miłe, że śpiewam „Murder…” od ponad 20 lat i nadal potrafi mnie zaskoczyć.

Już wkrótce okazja do usłyszenia „Murder on the Dancefloor” na żywo w Polsce – artystka wystąpi 13 marca w Klubie Progresja. Szczegóły na oficjalnej stronie wydarzenia.

„Saltburn” to czarna komedia psychologiczna napisana, wyreżyserowana i wyprodukowana przez Emerald Fennell. Obok wspomnianego Barry’ego Keoghana w filmie występują m.in. Jacob Elordi, Rosamund Pike, Richard E. Grant, Alison Oliver i Archie Madekwe.

Produkcja, której akcja rozgrywa się w 2006 r. w Londynie, opowiada o studencie Uniwersytetu Oksfordzkiego, mającego obsesję na punkcie bogatego kolegi z uczelni, który zaprasza go do spędzenia lata w posiadłości swojej ekscentrycznej rodziny

Film miał swoją światową premierę na 50. festiwalu filmowym Telluride w Kalifornii 31 sierpnia 2023 r., 17 listopada trafił do ograniczonej liczby kin w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Szeroka dystrybucja kinowa rozpoczęła się 22 listopada, a dokładnie miesiąc później produkcja zadebiutowała w Amazon Prime Video. „Saltburn” zdobyło dwie nominacje do Złotych Globów – dla najlepszego aktora (Keoghan) i najlepszej aktorki drugoplanowej (Pike).

Na ścieżce dźwiękowej oprócz „Murder On The Dancefloor” znalazły się także inne hity z pierwszej dekady XXI w., m.in. „Sound Of The Underground” Girls Aloud, „This Modern Love” Bloc Party i „Mr. Brightside” The Killers. Napisane przez Gregga Alexandra i Sophie „Murder…” było jednym z czterech singli promujących pierwszy solowy album Ellis-Bextor „Read My Lips” (2001). Singiel ukazał się 3 grudnia 2001 r., docierając do drugiego miejsca na UK Singles Chart i pozostając na liście przez 23 tygodnie. Piosenka znalazła się w światowym Top 10, a w Australii, Nowej Zelandii oraz czterech europejskich krajach była w czołowej trójce.

blank