Seria 10 albumów Czesława Niemena w limitowanej edycji z okazji 75. urodzin Empiku na Super Audio CD / Hybrid już w sprzedaży

Źródło: Warner Music Poland
02/01/24

Seria 10 albumów Czesława Niemena w limitowanej edycji z okazji 75. urodzin Empiku na Super Audio CD / Hybrid już w sprzedaży

Już dziś w salonach Empik i na empik.com dostępna jest kolekcja 10 płyt Czesława Niemena na Super Audio CD / Hybrid. Zawiera wszystkie albumy, które artysta nagrał dla wytwórni Polskie Nagrania. Pierwszych 5 albumów ukazało się 29 września 2023 roku. Wydawnictwo jest częścią kolekcji 75 albumów z polską muzyką rozrywkową pochodzącą z archiwów Polskich Nagrań. 

Seria „Polskie Nagrania catalogue selections – Limited Edition SACD Hybrid” uświetnia jubileusz 75-lecia Empiku.

Na kolekcję składa się dziesięć albumów Czesława Niemena w tym „Dziwny jest ten świat”, jedna z najważniejszych płyt w historii polskiej muzyki rozrywkowej, „Sukces”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz”, „Niemen Enigmatic”, „Niemen – Człowiek jam niewdzięczny” (tzw. Czerwony album), „Niemen vol. 1 i Niemen vol. 2 (Marionetki)”, „Niemen Aerolit” oraz „Katharsis” i „Idée Fixe”.

Albumy zostały na nowo zremasterowane przez Damiana Lipińskiego. Polsko-angielskie książeczki zawierają słowo wstępu autorstwa Marka Romańskiego. Fani znajdą w nich pierwszy raz opublikowane protokoły z sesji nagraniowych. Znakiem rozpoznawczym serii jest tzw. obi, nałożone na lewy grzbiet opakowania. Szatę graficzną serii zaprojektował Łukasz Hernik.

To pierwsza w Polsce edycja płyt Czesława Niemena zrealizowana w formacie SACD. Albumy będą dostępne wyłącznie w salonach Empik.

Wybór formatu Super Audio CD jest ukłonem w stronę fanów ceniących wysoką jakość dźwięku. Technologia ta umożliwia najdoskonalsze zbliżenie się reedycji albumów do analogowego oryginału, wynosząc je na niespotykany dotąd na polskim rynku muzycznym poziom. Reedycja najważniejszych płyt z naszego katalogu w formacie SACD, jest możliwa dzięki dostępności analogowych taśm matek w archiwach Polskich Nagrań.
W celu zapewnienia pełnej zgodności ze standardowymi odtwarzaczami płyt CD, niniejsza seria SACD została wykonana jako hybrydowa i zawiera dodatkową warstwę danych w formacie CD Audio, czytaną przez wszystkie odtwarzacze CD.

SACD (ang. Super Audio Compact Disc)

SACD to format fizyczny dźwięku wysokiej rozdzielczości, który jako nośnik informacji cyfrowej wykorzystuje kodowanie DSD (ang. Direct Stream Digital) oparte o modulację gęstości impulsów PDM (ang. Pulse-Density Modulation). Kodowanie DSD w odróżnieniu od kodowania PCM (ang. Pulse-Code Modulation) znanego ze standardowych płyt CD zamiast wielobitowych próbek o stałej ilości bitów opisujących zdarzenie muzyczne, wykorzystuje jednobitowy sygnał strumieniowy. Kodowanie DSD w miejscach gdzie jest to konieczne, wytwarza więcej punktów charakterystycznych niż w przypadku kodowania PCM, przez co odzwierciedla możliwie najdokładniej przebieg sygnału analogowego, stając się de facto jego cyfrowym odpowiednikiem. Częstotliwość próbkowania strumienia danych DSD wykorzystywanego w przypadku płyty SACD jest 64 razy wyższa niż na płycie audio CD i wynosi 2,824MHz. Format SACD umożliwia przeniesienie imponującego zakresu dynamiki sięgającego 120dB. Co oczywiste umożliwia w pełni przeniesienie dźwięku w jakości studyjnej, pozbawionej limitów znanych z tradycyjnych płyt CD.