Norah Jones ogłasza dziewiąty album studyjny

Źródło: Universal Music Polska
01/18/24

Norah Jones ogłasza dziewiąty album studyjny

8 marca, dziewięciokrotnie nagrodzona Grammy wokalistka, autorka tekstów i pianistka Norah Jones wyda swój dziewiąty solowy album studyjny „Visions”, powstały we współpracy z producentem i multiinstrumentalistą Leonem Michelsem. Już teraz można posłuchać pierwszego singla – „Running”.

Utwór „Running” został napisany wspólnie przez Jones i Michelsa. Poza wspaniałym wykonaniem wokalnym, słyszymy w nim Norah grającą zarówno na pianinie, gitarze jak i na basie, a Leona na perkusji i saksofonie barytonowym.

Artystka zapowiedziała również daty swojej trasy koncertowej w Ameryce Północnej na wiosnę 2024 roku, która rozpocznie się 6 maja w Bostonie (MGM at Fenway) i obejmie koncerty w Waszyngtonie (The Kennedy Center, 13 maja) i na Manhattanie (Apollo Theatre, 19 maja). Przedsprzedaż biletów już się rozpoczęła, a ogólna sprzedaż ruszy 25 stycznia. Pełna lista dat znajduje się poniżej, a więcej informacji można znaleźć na stronie norahjones.com/tour.

„Visions” to tętniący życiem zestaw 12 utworów, w których Jones śpiewa o wolności, tańcu i akceptacji tego, co przynosi życie. Album „Visions” jest jak yang do yin, którym niejako był „Pick Me Up Off The Floor”, ostatni album Jones z nowymi oryginalnymi kompozycjami, który został wydany na początku pandemicznego lockdownu w 2020 roku i opowiadał o wielu mrocznych emocjach tamtego okresu.

– Powodem, dla którego nazwałam album „Visions” jest to, że wiele pomysłów pojawiło się w środku nocy lub w momencie tuż przed snem, a „Running” był jednym z nich. Powstał w momencie, kiedy jesteś na wpół śpiący i jakby jednocześnie obudzony – mówi Jones. – Większość utworów zrobiliśmy w ten sam sposób, ja siedziałam przy pianinie lub gitarze, a Leon grał na perkusji i po prostu jammowaliśmy. Podoba mi się ta surowość między mną a Leonem i sposób, w jaki nasza muzyka brzmi, jest trochę garażowa, ale jest także trochę uduchowiona, ponieważ rodzi się tu i teraz, ale nie jest przesadnie dopracowana.

Michels grał na saksofonie w Sharon Jones & The Dap-Kings i występował z Lee Fields & The Expressions, zespołem Dana Auerbacha – The Arcs, Menahan Street Band i z własnym projektem El Michels Affair. Michels i Jones po raz pierwszy współpracowali przy singlu „Can You Believe”, a później pracowali razem nad świątecznym albumem Norah Jones „I Dream of Christmas” z 2021 roku. Na „Visions” usłyszymy także trębacza Dave’a Guya, basistę Jessego Murphy’ego oraz perkusistów Briana Blade’a i Homera Steinweissa.

Album „Visions” jest już dostępny w przedsprzedaży.

Lista utworów na winylu:

Side A

1. All This Time (Norah Jones/Leon Michels)

2. Staring at the Wall (Norah Jones/Leon Michels)

3. Paradise (Norah Jones/Leon Michels)

4. Queen of the Sea (Norah Jones)

5. Visions (Norah Jones)

6. Running (Norah Jones/Leon Michels)

Side B

1. I Just Wanna Dance (Norah Jones/Leon Michels/Homer Steinweiss)

2. I’m Awake (Norah Jones)

3. Swept Up in the Night (Norah Jones/Leon Michels)

4. On My Way (Norah Jones/Pete Remm)

5. Alone With My Thoughts (Norah Jones/Leon Michels)

6. That’s Life (Norah Jones/Leon Michels)

NORAH JONES – 2024 TRASA KONCERTOWA:

6 maja – MGM Music Hall at Fenway – Boston, MA

10 maja – The Capitol Theatre – Port Chester, NY

13 maja – Kennedy Center Concert Hall – Washington, DC

15 maja – The Met Philadelphia – Philadelphia, PA

19 maja – Apollo Theater – New York, NY

24 maja – BottleRock Napa Valley – Napa, CA

30 czerwca – Freihofer’s Saratoga Jazz Festival – Saratoga Springs, NY

Norah Jones po raz pierwszy pojawiła się na światowej scenie muzycznej w lutym 2002 roku za sprawą albumu „Come Away With Me”. 20. rocznica jego premiery przypadła w 2022 roku i z tej właśnie okazji wydano specjalną wersję tego kultowego krążka. Debiutancki album, zwany przez Jones „małym nastrojowym nagraniem”, pokazał wyjątkowy głos, który stał się ogólnoświatowym fenomenem i bezkonkurencyjnym zdobywcą nagród Grammy w 2003 roku.

Od tego czasu Norah otrzymała dziewięć statuetek Grammy i sprzedała 50 milionów płyt. Jej piosenek odsłuchano w streamingu pięć miliardów razy na całym świecie. Wydała serię uznanych przez krytyków i odnoszących sukcesy komercyjne albumów solowych — „Feels Like Home” (2004), „Not Too Late” (2007), „The Fall” (2009), „Little Broken Hearts” (2012) i „Day Breaks” (2016) — jak również tych stworzonych ze swoimi zespołami: The Little Willies, El Madmo czy triem Puss N Boots z Sashą Dobson i Catherine Popper, którego drugi album „Sister” ukazał się w 2020 roku.

Album-składanka z 2010 roku „…Featuring Norah Jones” pokazał jej niesamowitą wszechstronność, gromadząc nagrania z artystami tak różnorodnymi jak Willie Nelson, Outkast, Herbie Hancock czy Foo Fighters. Od 2018 roku Jones wydawała serię singli, przy współpracy z takimi artystami jak Mavis Staples, Jeff Tweedy, Thomas Bartlett, Tarriona Tank Ball, Rodrigo Amarante i Brian Blade, które zostały zebrane w kolekcje singli w 2019 i wydane jako album „Begin Again”.

Jones ostatnio zajęła się tworzeniem własnych podcastów „Norah Jones Is Playing Along”, gdzie w każdym odcinku spotyka się z jednym ze swoich ulubionych muzyków, by wspólnie rozmawiać i muzycznie improwizować.

Obserwuj Norah Jones:

WWW • Facebook • Twitter • Instagram • Apple Music • Spotify • YouTube

blank