Deep Purple prezentują wyjątkowy teledysk do „Smoke On The Water”

Źródło: Universal Music Polska
03/01/24

Deep Purple prezentują wyjątkowy teledysk do „Smoke On The Water”

Przez lata „Smoke On The Water” Deep Purple stało się rytuałem inicjacyjnym dla każdego gitarzysty, który chce oddać hołd bogom rocka. W ramach promocji edycji Super Deluxe albumu „Machine Head” grupa zdecydowała się po raz pierwszy w historii zilustrować utwór oficjalnym teledyskiem.

Stworzona przez brytyjskie studio Chiba Film animacja wiernie oddaje historię piosenki. Legenda głosi, że Deep Purple byli w Montreux, gdzie mieli nagrać kilka utworów w mobilnym studiu nagraniowym wynajętym od The Rolling Stones. Grupa chciała wejść do niego po koncercie Franka Zappy i jego The Mothers of Invention. Niestety, w trakcie występu jeden z widzów wystrzelił racę w kierunku dachu, a ten natychmiast się zapalił. Cały budynek spłonął, a piosenka skupia się na wydarzeniach tej pamiętnej nocy.

– To dla nas zaszczyt, że mogliśmy stworzyć wizualizację do tej piosenki, bezsprzecznie jednego z największych rockowych utworów wszech czasów. Sama piosenka jest historią, dzięki czemu nie brakowało nam inspiracji do scen towarzyszących muzyce. Skupiliśmy się na tym, że zespół był pod presją, by nagrać tę płytę na czas po wydarzeniach, które miały miejsce w kasynie. Chcieliśmy pokazać to, co działo się feralnej nocy, wiernie oddając zachowanie członków zespołu, ale jednocześnie tworząc pełen akcji animowany klip, w którym igła gramofonu ściga muzyków, podążając wzdłuż głębokich rowków płyty. W trakcie tej pogoni odwiedzamy miejsca i bohaterów wymienionych w „Smoke On The Water”, napotykamy ogień, wodę, dym, policję, a nawet smoki, które próbują przejąć kontrolę nad igłą gramofonową, chcąc wyciąć własną ścieżkę w płycie winylowej. Piosenka była podsumowaniem procesu tworzenia albumu i mamy nadzieję, że towarzysząca jej animacja ucieszy zarówno obecnych, jak i nowych fanów Deep Purple – komentują reżyserzy Dan Gibling i Luke McDonnell z Chiba Film.

W teledysku wykorzystany trwający ponad sześć minut tegoroczny remix autorstwa Dweezila Zappy, syna Franka Zappy, którego koncert był inspiracją dla tekstu piosenki. Oryginalna wersja utworu z 1973 r. znalazła się w Top 10 list przebojów w wielu krajach na świecie i została uznana przez „Rolling Stone” za jedną z 500 najważniejszych piosenek wszech czasów.

Universal Music uhonoruje wyjątkowy album „Machine Head”, na którym znalazło się „Smoke On The Water”, bogatą reedycją zawierającą nowe miksy i niepublikowane wcześniej nagrania koncertowe. „MACHINE HEAD: SUPER DELUXE EDITION” będzie dostępne od 29 marca jako: LP/3CD/Blu-ray audio oraz w digitalu.

Oprócz zmiksowanego na nowo oryginalnego albumu, który zostanie wydany na LP i CD, Super Deluxe Edition zawiera także zapis dwóch niesamowitych koncertów. Pierwszy, nagrany 9 marca 1972 roku w Paris Theatre w Londynie, pokazuje, w jak imponującej formie zespół był w trakcie trasy „Machine Head Tour”. Drugi, wcześniej niepublikowany, został zarejestrowany w kwietniu 1971 roku w kasynie Montreux w Szwajcarii, przed wydarzeniami opisanymi w „Smoke On The Water”.

blank