Pianohooligan zapowiada kolejny dźwiękowy manifest

blank

Źródło: Warner Music Poland
04/12/24

Pianohooligan zapowiada kolejny dźwiękowy manifest

Utworem o enigmatycznym tytule, Pianohooligan, czyli Piotr Orzechowski, zapowiada swoją czwartą płytę. 

Album „CRITIQUE OF SWING IN TWO PARTS” ukaże się w sklepach i na platformach streamingowych 25 kwietnia. Podzielony na dwie ścieżki materiał będzie kolejnym „dźwiękowym manifestem” Pianohooligana po trylogii wydawniczej dla Decca Classics („Experiment: Penderecki”, „15 Studies For The Oberek” i „24 Preludes & Improvisations”).

Singlowe wydanie kompozycji „TWO” (premiera 12.04) to krótki passus z jej pełnej wersji, reprezentującej na płycie bardziej dynamiczne i intensywne uniwersum, mocno kontrastujące z refleksyjną częścią „ONE”.

Całe „CRITIQUE OF SWING” jest zagadkowe, zaskakując oszczędnością formy i bardzo osobistym, frapującym brzmieniem. Singiel, eksplorując drugą z prezentowanych na albumie skrajności, jest jakby żywym ułamkiem większej całości, przywodząc na myśl potoczysty, beztroski lot.

Wariacyjna forma dyptyku Orzechowskiego zadaje pytanie o rolę i nieuchwytną naturę swingu, kwestionując jego dotychczasowe, potoczne znaczenie.

Pianohooligan poszukał intuicyjnego, naturalnego, uniwersalnego pierwiastka, który jest wszędzie. Autentyczny, niezaplanowany, ludzki element, który pozwala na zupełnie inny, niejako metafizyczny sposób przeżywania muzyki.
— napisał ceniony dziennikarz radiowy, Piotr Metz w liner notes albumu.


Pianista zaprezentuje najnowszy program w dniu premiery handlowej płyty „CRITIQUE OF SWING”, 25 kwietnia, podczas koncertu specjalnego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w ramach cyklu Jazz.PL.

Album powstał w koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury.