Wydarzenia w dziedzinie onkologii w Polsce umacniają współpracę z NCCN

Żródło: PAP Mediaroom

blank

National Comprehensive Cancer Network uczestniczy w spotkaniach organizowanych przez Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy im. Marii Skłodowskiej-Curie, Polskie Towarzystwo Onkologiczne i fundację Alliance for Innovation w celu przyspieszenia prac nad dostosowaniem wytycznych w zakresie sprawdzonych metod leczenia nowotworów w Polsce.

WARSZAWA, Polska, 21 maja 2024 r. /PRNewswire/ — The National Comprehensive Cancer Network® (NCCN®) – globalna organizacja non profit zajmująca się wydawaniem czołowych wytycznych w zakresie leczenia nowotworów – bierze udział w dwóch wydarzeniach odbywających się w Warszawie w terminie 21-22 maja 2024 r. poświęconych postępom w opiece onkologicznej i podkreślających dwustronne osiągnięcia Polski i USA w zakresie opieki zdrowotnej. Organizatorami spotkań są Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy im. Marii Skłodowskiej-Curie, Polskie Towarzystwo Onkologiczne i fundacja Alliance for Innovation. Prelegentami będą dyrektor generalna NCCN Crystal S. Denlinger, MD oraz Katy Winckworth-Prejsnar, MPH, główna kierowniczka Globalnego Programu NCCN.

„To dla nas zaszczyt, że możemy przyczynić się do realizacji ambitnej Narodowej Strategii Onkologicznej w Polsce – powiedziała Dr Denlinger. – Od początku naszej współpracy wspólnie przygotowaliśmy adaptacje regionalne Wytycznych NCCN dla sześciu typów nowotworów, dostosowując je do potrzeb i realiów pacjentów onkologicznych w Polsce. Współpraca z tak wieloma polskimi i amerykańskimi liderami wykazującymi się zaangażowaniem i wiedzą nad wspólną misją powszechnej poprawy wyników leczenia nowotworów była dla nas przywilejem”.

Sześć dotychczasowych adaptacji powstało na podstawie opartych na dowodach i konsensusie ekspertów Wytycznych praktyki klinicznej w onkologii NCCN (Wytyczne NCCN®). Są one dostępne bezpłatnie na stronie NCCN.org/global lub za pośrednictwem aplikacji Virtual Library of NCCN Guidelines®.

NCCN weźmie udział w kilku działaniach, m.in. w planowanych aktualizacjach trzech edycji europejskich wytycznych NCCN dla Polski:

 • Rak szyjki macicy
 • Rak jelita grubego
 • Rak jajnika / Rak jajowodu / Pierwotny rak otrzewnej

Organizacje rozpoczną również prace nad nowymi edycjami europejskimi wytycznych NCCN dla Polski:

 • Onkologia młodzieży i młodych dorosłych
 • Rak odbytu
 • Rak jelita grubego
 • Nowotwory macicy
 • Rak sromu

Dodatkowe opublikowane edycje europejskich wytycznych NCCN dla Polski:

 • Rak piersi
 • Rak ośrodkowego układu nerwowego
 • Nowotwory głowy i szyi

„Badania często wskazują na znaczenie standaryzacji opieki, aby zapewnić wszystkim pacjentom onkologicznym leczenie na podstawie najlepszej dostępnej wiedzy – powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, przewodniczący ministerialnego zespołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej w Polsce. – Współpraca z NCCN jest szczególnie wartościowa w kontekście naszych działań w kierunku rozwoju leczenia nowotworów, badań i profilaktyki w Polsce. Oczekujemy, że na podstawie naszych sukcesów będziemy mogli zrealizować w przyszłości kolejne wspólne działania w zakresie opieki zdrowotnej”.

NCCN obecnie oferuje ponad 20 globalnych adaptacji Wytycznych NCCN i przeszło 270 tłumaczeń materiałów medycznych w ponad 50 językach. Więcej na temat działań NCCN na rzecz poprawy opieki onkologicznej na świecie: NCCN.org/global.

National Comprehensive Cancer Network

National Comprehensive Cancer Network® (NCCN®) to stowarzyszenie not-for-profit obejmujące czołowe ośrodki onkologiczne, zaangażowany w działania obejmujące opiekę nad pacjentami, badania i edukację. NCCN ma na celu polepszanie standardów jakości, skuteczności, sprawiedliwości i dostępu do opieki onkologicznej, aby odmieniać na lepsze życie wszystkich pacjentów. Wytyczne praktyki klinicznej w onkologii NCCN (Wytyczne NCCN®) zapewniają przejrzyste, oparte na dowodach i konsensusie ekspertów zalecenia leczenia i zapobiegania nowotworom oraz świadczenia wspomagające; są one uznanym standardem postępowania klinicznego w leczeniu raka i stanowią najbardziej wyczerpujące i regularnie aktualizowane wytyczne dostępne w dowolnym obszarze medycyny. Wytyczne dla pacjentów NCCN® zapewniają specjalistyczne informacje na temat leczenia nowotworów, aby zapewnić pacjentom i opiekunom dostęp do informacji i możliwości przy wsparciu Fundacji NCCN®. NCCN działa również na rzecz kształcenia ustawicznego, realizuje globalne inicjatywy, strategie oraz prowadzi współpracę badawczą i publikuje opracowania z dziedziny onkologii. Więcej informacji na stronie NCCN.org.

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2413068/Denlinger_Polish_Embassy.jpg

Logo – https://mma.prnewswire.com/media/441768/NCCN_Logo.jpg

Źródło: National Comprehensive Cancer Network

KONTAKT:

Rachel Darwin

tel. 267-622-6624

e-mail: darwin@nccn.org

Źródło informacji: PR Newswire